Mezi etnickými hudebními nástroji jsou desítky druhů bubnů a bubínků. Ale jeden z nich naprosto vyniká, i když to buben v podstatě ani není. Švýcarský skvost Hang (častěji označován jako Hang Drum) je zcela jedinečný svým tvarem připomínajícím UFO a hlavně nádherným a nenapodobitelným harmonickým zvukem, který vás okamžitě okouzlí. Kde ho koupit a kolik stojí?

Ukázka za tisíc slov

Zaposlouchejte se do jedné z mnoha ukázek hraní na Hang Drum (vyslovuje se heń dram).

Jak to funguje

Hang Drum (někdy se chybně uvádí jako hangdrum) je mystický bubínek z rodiny etnických perkusivních nástrojů a jejich odnože Pans (Hand pans), do které patří Halo, Bells a další. Tyto bubínky mají charakteristický kovový a velmi harmonický, uchulahodící až nebeský zvuk připomínající zvony. S reggae nádechem.

Jako materiál je využita tvrzená ocel. Tvarově připomíná UFO, je složen ze dvou částí. Ta horní obsahuje vypouklou "bublinu", na kterou lze hrát hlubší tóny. Plocha této části je rozdělena na sedm míst (Tone Fields), každé je určeno pro jiný tón (jeho výšku lze ovlivňovat místem úderu na zvolenou plošku). Uvnitř Hangu je dutina, nicotno, vzduch. Na Hang se hraje prsty a dlaněmi (Hang je odvozenina od slova hand - ruka). Bubínek je třeba chránit před delším působením slunečního světla, které ho může rozehřát a tím rozladit, dokud Hang nevychladne.


Historie

Hang Drum je vynálezem dvou švýcarů - Felixe Rohnera a Sabina Schärera, kteří si říkají PANArt. První Hang Drumy spatřily světlo světa teprve nedávno, v lednu 2000. První protoyp vznikl v roce 1999. Od té doby se objevily čtyři generace Hangu, každá s vylepšeným a ještě krásnějším zvukem. Aktuální model se nazývá Integral Hang.

Historie Hang Drumu

Hang Drum se vyrábí pouze ve švýcarském Bernu v sídle PANArt. Výroba jednoho kousku trvá čtyři dny, z velké části ručním opracováváním (tlučením kladívky přes písek). Po spojení obou dílů se ještě dopéká v troubě. Během těch několika let vzniklo tímto způsobem něco přes 5000 bubínků. Pokud ho někdy uvidíte naživo, pogratulujte si, pravděpodobně už se to nebude opakovat.


Umělci

Hang je vzhledem k nedostupnosti jakýsi raritní underground, takže není příliš mnoho těch, kteří by ho používali profesionálně. Vlastně není mnoho těch, kteří by ho používali jakkoliv.


Kde koupit Hang Drum

A jaká je cena? Špatná zpráva. Neprodává se (resp. prodával se jen krátce, do roku 2006). PANArt se zařekli, že ho nikdy neuvolní do komerčního prodeje. Dokonce na svém webu napsali "To state it clearly and precisely: we do not make percussion instruments, handpans or hang drums." Autoři chápou Hang jako meditační a léčivý prostředek, ne jako hudební nástroj (proto odmítají název Hang Drum a říkají pouze Hang). Chcete-li si Hang Drum sehnat, máte jen dvě možnosti a žádná není levná:

  1. Osobní žádost na tvůrce Hang Drumu.
    Napište jim (nejlépe dopisem) důvody, proč máte o Hang Drum zájem a pokud se zalíbíte, možná vás přidají do pořadníku. Četl jsem jen o několika málo případech, kdy se to povedlo. A o spoustě neúspěšných. Čekací doba pak byla dva roky a cena několik tisíc dolarů. Šance na úspěch tímto "prodejním kanálem" je ale malá. Zvýší se osobní návštěvou PANArtu. Při koupi Hang Drumu tímto způsobem dokonce kupující musí podepsat smlouvu, ve které se zavazuje, že Hang Drum neprodá (a pokud ano, tak jen původním tvůrcům).
  2. Koupě "jetého" Hangu z druhé ruky.
    Pravděpodobnost, že se vám něco takového podaří, se limitně blíží nule. Největší šanci máte na eBay.com, kde se občas nějaký Hang Drum zjeví. Počítejte s lidovými cenami od 30 000,- Kč nahoru (narazil jsem i na Hang za příjemných 180 000,- Kč). Ne, nespletl jsem se v počtech nul. Opravdu tento nebeský kus plechu stojí tolik, co nové auto. Nákup z druhé ruky je ale riskantní v tom, že nemáte jistotu originálu. Můžete také za svůj půlroční plat dostat lacinou kopii, náhražku, která svým zvukem připomíná Hang Drum jen velmi vzdáleně. Jakmile někde narazíte na Hang Drum na prodej, štípněte se, nejspíš máte jen další vlhký sen.

Stránky o Hang Drumu

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 3. 10. 2012, 15:40, zobrazeno 95349x, dnes 0x
4.6 22Hodnocení