Hang Drum - mystický bubínek bohů

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 3. říjen 2012

Hang Drum - mystický bubínek bohů

Mezi etnickými hudebními nástroji jsou desítky druhů bubnů a bubínků. Ale jeden z nich naprosto vyniká, i když to buben v podstatě ani není. Švýcarský skvost Hang (častěji označován jako Hang Drum) je zcela jedinečný svým tvarem připomínajícím UFO a hlavně nádherným a nenapodobitelným harmonickým zvukem, který vás okamžitě okouzlí. Kde ho koupit a kolik stojí?

Ukázka za tisíc slov

Zaposlouchejte se do jedné z mnoha ukázek hraní na Hang Drum (vyslovuje se heń dram).

Jak to funguje

Hang Drum (někdy se chybně uvádí jako hangdrum) je mystický bubínek z rodiny etnických perkusivních nástrojů a jejich odnože Pans (Hand pans), do které patří Halo, Bells a další. Tyto bubínky mají charakteristický kovový a velmi harmonický, uchulahodící až nebeský zvuk připomínající zvony. S reggae nádechem.

Jako materiál je využita tvrzená ocel. Tvarově připomíná UFO, je složen ze dvou částí. Ta horní obsahuje vypouklou "bublinu", na kterou lze hrát hlubší tóny. Plocha této části je rozdělena na sedm míst (Tone Fields), každé je určeno pro jiný tón (jeho výšku lze ovlivňovat místem úderu na zvolenou plošku). Uvnitř Hangu je dutina, nicotno, vzduch. Na Hang se hraje prsty a dlaněmi (Hang je odvozenina od slova hand - ruka). Bubínek je třeba chránit před delším působením slunečního světla, které ho může rozehřát a tím rozladit, dokud Hang nevychladne.


Historie

Hang Drum je vynálezem dvou švýcarů - Felixe Rohnera a Sabina Schärera, kteří si říkají PANArt. První Hang Drumy spatřily světlo světa teprve nedávno, v lednu 2000. První protoyp vznikl v roce 1999. Od té doby se objevily čtyři generace Hangu, každá s vylepšeným a ještě krásnějším zvukem. Aktuální model se nazývá Integral Hang.

Historie Hang Drumu

Hang Drum se vyrábí pouze ve švýcarském Bernu v sídle PANArt. Výroba jednoho kousku trvá čtyři dny, z velké části ručním opracováváním (tlučením kladívky přes písek). Po spojení obou dílů se ještě dopéká v troubě. Během těch několika let vzniklo tímto způsobem něco přes 5000 bubínků. Pokud ho někdy uvidíte naživo, pogratulujte si, pravděpodobně už se to nebude opakovat.


Umělci

Hang je vzhledem k nedostupnosti jakýsi raritní underground, takže není příliš mnoho těch, kteří by ho používali profesionálně. Vlastně není mnoho těch, kteří by ho používali jakkoliv.


Kde koupit Hang Drum

A jaká je cena? Špatná zpráva. Neprodává se (resp. prodával se jen krátce, do roku 2006). PANArt se zařekli, že ho nikdy neuvolní do komerčního prodeje. Dokonce na svém webu napsali "To state it clearly and precisely: we do not make percussion instruments, handpans or hang drums." Autoři chápou Hang jako meditační a léčivý prostředek, ne jako hudební nástroj (proto odmítají název Hang Drum a říkají pouze Hang). Chcete-li si Hang Drum sehnat, máte jen dvě možnosti a žádná není levná:

 1. Osobní žádost na tvůrce Hang Drumu.
  Napište jim (nejlépe dopisem) důvody, proč máte o Hang Drum zájem a pokud se zalíbíte, možná vás přidají do pořadníku. Četl jsem jen o několika málo případech, kdy se to povedlo. A o spoustě neúspěšných. Čekací doba pak byla dva roky a cena několik tisíc dolarů. Šance na úspěch tímto "prodejním kanálem" je ale malá. Zvýší se osobní návštěvou PANArtu. Při koupi Hang Drumu tímto způsobem dokonce kupující musí podepsat smlouvu, ve které se zavazuje, že Hang Drum neprodá (a pokud ano, tak jen původním tvůrcům).
 2. Koupě "jetého" Hangu z druhé ruky.
  Pravděpodobnost, že se vám něco takového podaří, se limitně blíží nule. Největší šanci máte na eBay.com, kde se občas nějaký Hang Drum zjeví. Počítejte s lidovými cenami od 30 000,- Kč nahoru (narazil jsem i na Hang za příjemných 180 000,- Kč). Ne, nespletl jsem se v počtech nul. Opravdu tento nebeský kus plechu stojí tolik, co nové auto. Nákup z druhé ruky je ale riskantní v tom, že nemáte jistotu originálu. Můžete také za svůj půlroční plat dostat lacinou kopii, náhražku, která svým zvukem připomíná Hang Drum jen velmi vzdáleně. Jakmile někde narazíte na Hang Drum na prodej, štípněte se, nejspíš máte jen další vlhký sen.

Stránky o Hang Drumu

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 3. říjen 2012, zobrazeno 74163x, dnes 10x
Hodnocení4.9 (20)

Články > Názory > Související

ZOO jako špinavý byznysZOO jako špinavý byznys
Téměř každé dítě vyrůstá se vzpomínkami na návštěvy ZOO se svou rodinou. Zoologické zahrady přece pomáhají s ochranou...
Za oponou velkochovů kravZa oponou velkochovů krav
Za zdmi mlékárenského průmyslu se dějí věci, o kterých většina lidí nemá ani tušení. Reklamy neříkají, že mléko,...
Život a smrt kuřatŽivot a smrt kuřat
Takto vypadá cesta životem kuřat narozených ve farmách. Bez přikrášlení, jen chladná fakta, fotografie a videa...

Ukázky


Alternativy

Jakmile Hang Drum spatřil světlo světa, dostavil se okamžitý úspěch, prakticky přes noc vznikl nový undergroundový fenomén. A také spousta alternativ. Jejich společnou vlastností je výrazně nižší cena (jednotky až desítky tisíc korun) a mnohem méně lahodný zvuk, který zkrátka není tak mysticky čistý a uspokujující.

Prodejci alternativ Hang Drumu

 • Německý e-shop dieweltistklang.de
  Nabídka bubínků Caisa Drum, Healing drum, Slitdrum a dalších alternativních hudebních nástrojů.
 • HAPI Drum Online Store
  Americký prodejce, nabízí Hapi drum v různých podobách, příslušenství.
 • Tank Drum
  Človíček z amerického Colorada, který používá, vyrábí a prodává Tank Drumy.

edit Přidat komentář

Komentáře (30)

#30
Lenka
0
27. leden 2017, janci.lenka (at) centrum.cz
Nevíte někdo,kde bych Hang Drum mohla sehnat,prosím ?
#29
stancek
0
17. září 2016, modastanda (at) seznam.cz
Ahoj jeden vlastním i když není orginál,ale zvuk je nádhernej.Když to dělá člověk s umem a srdcem tak to jde.
#28
anonymní
+1
28. únor 2016
Hmm bylo by fajn si na něj doma zahrát(ten andělský zvuk jen tak pro blaho duše ale bohužel nenajedenost výrobců je smutná nikdo mi nevyvrátí že to nebyl komerční tah
#27
Eva
0
10. říjen 2015, eva.vysocina (at) email.cz
Také jsem objevila kouzlo hudby na tomto bubínku a naprosto mne fascinuje. Asi je v něm opravdu něco mystického, pouštím si každý večer jednu skladbu.
#26
Vojta
0
1. říjen 2015, mobyz (at) tiscali.cz
Jeden italský Disco Armonico je u nás na prodej, za 25.000Kč, dobrá věc pro začátečníka který do toho chce investovat. Profi housle, cello, klavír taky nejsou nejlevnější nástroje BTW
podívejte se na Handpan . cz
#25
Akrej
0
29. září 2015
Pěkná věc dost se mi zalibil no nechat si o něm jenom zdát protože ho asi nikdy nezjískam
#24
peter
0
6. duben 2015, peter (at) audiofm.net
SABINA JE ZENA... no komment toto...ano aj zeny dokazu niekedy skvele veci
#23
Lucík
+1
4. prosinec 2014, luckachaloupkova (at) gmail.com
nevíte někdo kde se dá koupit aspoň CD?mamina chce k Vánocům a já už jsem úplně zoufalá.
Odpověď: CD s hudbou od Hang Massive jsem kupoval tady: https://hangmusic.com/store/cds
Hudebníků hrajících na hang je ale více, určitě něco najdete i na eBay.

#22
Veronika
+1
27. listopad 2014, dinahee (at) seznam.cz
A já pořád,proč mě ta hudba tolik fascinuje a je tak příjemná...je zajímavé že za to můžou ony meditativní účinky Ještě že se k meditacím můžeme přiblížit i jinými způsoby...jelikož je Hang Drum tak drahý a téměř k nesehnání (originál)...
#21
VelbloudJG
+3
7. září 2014, VelbloudJG (at) seznam.cz
V Čechách na hang hraje Jiří Šámal. Občas býval k slyšení na Staroměstském náměstí při buskingu. Jinak o něm pojednává jedna z reportáží v pořadu ČT Z metropole z 23. 11. 2013 (viz iVysílání). Nyní tvůrci z PANArtu (opravuji jen chybu v článku - druhý autor je autorka, českým přepisem Sabina Schärerová) pracují na nové verzi, které začali říkat Gubal.... V tuto chvíli platí striktní odmítnutí všech žádostí o koupi, protože tvůrci se chtějí věnovat právě tvorbě nové verze z poměrně nového, čerstvě patentovaného materiálu, který testují s iniciační stovkou hudebníků. Navíc se tvůrci sami setkali s napodobeninami jejich nástrojů, což je samozřejmě neudělalo o nic přístupnější veřejným žádostem. více
Odpověď: Díky za doplnění, Velbloude.

Další komentáře
CalmCube2 CMS
RSSGoogle PlusYouTubeVytisknout stránkuGoogle Play Music· Mapa stránek· Mobilní verze · © 1998 - 2018 Michal Škrabálek