Co kdybychom měli každý den o hodinu a půl víc času na věci, co nás baví? Co kdyby nebylo třeba řešit žádné kalorie, proteiny, vitamíny? Co kdyby se dalo vyhnout nakupování a vaření a starosti se špinavým nádobím by neexistovaly? Utopie? Ne tak docela...

Nebaví mě vařit ani nakupovat. Fakt ne. Zároveň ale musím jíst hodně a často, holt ektomorf. Navíc vegan. Vždy pro mě bylo těžké dostat do sebe aspoň 1500 kcal denně, což je samo o sobě málo. Navíc vyváženě a zdravě. Dostat se na doporučovaných 2000 kcal už chtělo fakt hodně úsilí - nejen to poskládat dohromady, ale hlavně to sníst. Přechodem na veganství se to sice o dost zlepšilo, ale pořád nic moc.

Celý život jsem to neřešil a jedl tak nějak ze setrvačnosti. Když byl hlad. Žádné snídaně. Jídlo dvakrát, maximálně třikrát denně. Výsledek byl v kombinaci s genetickými predispozicemi jasný. Podváha. 60 kg na 183 cm výšky. Před pár lety jsem řekl "dost", začal 4x týdně cvičit. Žrát, co to šlo, hlídat proteiny a tuky. Váha šla postupně nahoru až někam k 74 kg. A díky cvičení to byly hlavně svaly. Ve výsledku jsem byl ale permanentně přežraný všech těch avokád, ovesných vloček, oříšků, arašídového másla, protože čím víc kalorií, tím víc Adidas.

Pak jsem narazil na Manu. Jakože magický prášek, který obsahuje úplně všechno. Prý jídlo budoucnosti. Dostatek bílkovin, zdravých tuků, sacharidů s nízkým glykemickým indexem, všechny potřebné vitamíny, dostatek vlákniny, a vůbec, all in one. Raw vegan. Stačí nasypat do shakeru, zalít vodou, protřepat a vypít. Tři minuty. To zní až moc dobře na to, aby to šlo to nezkusit!

Balení many

Jak to vypadá

Dorazila velká krabice obsahující další 4 krabice, každá se sedmi sáčky a odměrkou. Všechno v šedém minimalistickém designu. Každý plastový sáček obsahuje Manu na celý den, resp. 2000 kcal, což je doporučený denní příjem průměrného člověka. Samotný Mana prášek je světle béžový. Všechno je takové sterilní a extrémně neutrální.

Jak se to používá

Výrobce doporučuje 5x denně 2 odměrky Many, pokaždé zalít 300 ml vody. To dá dohromady těch doporučených 2000 kcal. A nemělo by se hned nahrazovat Manou veškeré jídlo. První týden jedno jídlo denně, druhý týden dvě, poté klidně všechna. "Kdo se bojí, nesmí do lesa", řekl jsem si, a přešel na Manu komplet od prvního dne. A... všechno v okeju. Pro naturály: stolice beze změny.

Mana - shaker

Jak to chutná

V recenzích na Amazonu se dočtete, že to chutná jako těsto na palačinky. Lehce nasládlé, přitom skoro neutrální. A přesně takto bych to sám popsal. Někteří lidé říkají, že se jim z té chuti dělá špatně, jiným to vyloženě chutná. Řadím se do té druhé skupiny. Chuť Many mi přijde perfektně zvolená. Není to příliš výrazné, aby se to brzy nezprotivilo. Není to ani úplně bez chuti. Zkrátka tak akorát, aby se to dalo pít několikrát denně. Ochutit Manu pak není žádný problém. Stačí do mixeru přidat kousek banánu, čtyři jahody, pár borůvek, ale i třeba skořici, nebo citron. Zapoj fantazii, šmudlo.

Mana - chuť

Jak to funguje

A tohle jsem nečekal. Fakt se tím dá nahradit kompletně veškeré jídlo. Bál jsem se, že se mi s Manou nepodaří udržet váhu, ale výsledek mě velmi příjemně překvapil. Přibral jsem cca 2 kg během prvních šesti týdnů při doporučené dávce 2000 kcal (tedy víc než můj dosavadní průměrný kalorický příjem). Zkusil jsem poté ještě zvýšit denní dávku na 2400 kcal (4x denně 3 odměrky) a váha jde dál nahoru, během těch tří měsíců celkem o 4 kg na 78 kg. To je lepší výsledek, než bych kdy čekal. To vše při intenzivních tréninzích Jiu-Jitsu (3x týdně 2 hodiny plus 1 - 2x týdně posilování). A co je lepší, ten přírůstek jsou jen svaly a voda. Tuky šly dokonce dolů (dle obvodu pasu), to ale přičítám náročnějším tréninkům a vyšší fyzické aktivitě.

Jak se po tom cítím

Bál jsem se znovu, dvakrát. Zaprvé, že budu mít furt hlad. Přecejen je to jen prášek s vodou. Zadruhé, že se budu cítit těžce a nadmutě při tak výrazně vyšším kalorickém příjmu. Obě obavy byly naštěstí liché. Mana zasytí (tzn. opravdu po ní nemám hlad), ale zároveň nenadýmá a nepůsobí pocit těžkého žaludku. Super je, že se po konzumaci Many dá normálně ihned trénovat, úplně chybí takový ten pocit plného žaludku po běžném jídle, znemožňující větší fyzickou aktivitu. Takže si dávám 600 kcal cca hodinu před tréninkem a 800 kcal ihned po tréninku. Když mám chuť na sladkosti, dám si v průběhu dne nějaké ovoce. Když je chuť na slané, vyřeší to oříšky, nebo si zaprasím brambůrkami. Jen tak na chuť. Pro dobrý pocit přidávám ještě jednu tabletku Veg1 denně.

Mana - shaker

Kolik to stojí

Při nákupu největšího balení vychází jedna porce na 36 Kč. Na celý měsíc je to 5100 Kč (při vyšším dávkování jako v mém případě samozřejmě více). To není zase tak moc, vychází to plus minus stejně, nebo o něco méně, než když jsem kupoval běžné jídlo. Mana se dá koupit i ve formě hotového drinku, ten je ale skoro dvakrát dražší a jediná výhoda je větší komfort. Jen otevřít a vypít. Jsou i verze s příchutěmi, opět za poměrně výrazný příplatek. Při objednávce je vám i vnucena nerezová odměrka a shaker za čtyři stovky, doporučuju tuto volbu odškrtnout. Plastové odměrky jsou v balení a shaker koupíte za stovku jinde, nebo ho dostanete ke konkurenčním produktům zdarma. K těm se ještě vrátím na konci článku.

Jaké to má výhody

 • Ušetříte spoustu času, který jste trávili nakupováním jídla.
 • Ušetříte spoustu času, který jste trávili vařením a přemýšlením, co uvaříte.
 • Ušetříte spoustu času samotným jezením.
 • Ušetříte spoustu času, který jste trávili nad špinavým nádobím (ani do myčky to nenaskáče samo).
 • Ušetříte peníze za mytí nádobí v myčce, benzín za cestu do obchodu, poštovné v případě nákupu online.
 • Velmi výrazně snížíte svůj dopad na životní prostředí.
 • Nemusíte řešit (ne)dostatek vitamínů, vlákniny, bílkovin a všechnu tu vědu okolo. Výrobce na tyhle věci myslí na vás (včetně vyváženého aminokiselinového spektra bílkovin, glykemického indexu, správné kombinace tuků, apod.)
 • Je to vegan a navíc raw, takže i etický produkt.
 • Pitný režim. S Manou se pije i hodně vody, kterou byste do sebe jinak nejspíš nedostali.

Jaké to má nevýhody

 • Socializační aspekt. Přece jen klasický oběd s rodinou nebo kamarády je trochu jiný level než vypití koktejlu.
 • Blbé kecy lidí okolo. V lepším případě tichý nesouhlas.
 • Myšlenky typu "co když to z dlouhodobého hlediska není zdravé?" Lze omezit pravidelnými zdravotními testy.
 • Je nutné Manu s vodou opravdu dobře protřepat, nebo použít mixer, jinak se v nápoji mohou objevit hrudky.
 • Občas mám chuť na klasické jídlo. Ani tak ne kvůli chuti, ale kvůli potřebě něco kousat a jíst, nejen pít.
 • Nesmyslně přepálené ceny za ochucené verze a volitelné příslušenství (120 Kč za kovovou odměrku?!).

Hodnocení

Díky Maně ušetřím hodinu a půl času denně, to je přes 10 hodin týdně, které můžu využít na věci, které mě baví. Dostanu do sebe všechno, co tělo potřebuje, s minimem námahy a mnohem efektivněji než běžným jídlem. Velmi jednoduše se dá nastavit, zda chci shodit, nebo nabrat. Chceš zhubnout? Sniž doporučený denní příjem. Chceš přibrat? Přidej si. Takhle je to jednoduché. A fakt to funguje. Za mě je Mana produktem desetiletí a věřím, že by mohla dobře fungovat i v rozvojových zemích, kde lidé trpí hladem.

Srovnání s jinými produkty

Jsou jich spousty. Syolent, Jake, Plenny Shake, Queal, Anapur, Saturo, Huel, Powder Matter a další. Ze zvědavosti jsem vyzkoušel poslední tři uvedené.

Saturo
Zkusil jsem prášek s vanilkovou příchutí, která má takovou divnou štiplavou chuť. Nechutná mi. Drink je lepší. Největší problém mám ale s tím, že Saturo nadýmá. Cítil jsem se po něm nacpaný, bylo mi těžko. Nejspíš je to způsobeno kombinací použitých bílkovin, velkou roli hraje ta hrachová. Navíc je Saturo o dost dražší než Mana. Dobře ale funguje smíchání Satura s Manou v poměru 1:3.

Huel
Nic moc chuť a struktura, extrémně hustý. Na stejné množství kalorií je potřeba dvojnásobek vody. 600 ml vody s Manou vytvoří lehce hustší tekutinu. Ze stejného množství vody udělá Huel nepoživatelné bláto. Aby se to dalo pít, je potřeba nejmíň 1 litr vody, to celé 4x denně. To je už prostě moc. Navíc struktura připomíná tak trochu písek. A opět vyšší cena. K první objednávce bylo triko a kvalitní shaker zdarma, používám ho na Manu :-)

Powder Matter
Další český produkt propagující zdravější složení (žádný Maltodextrin). Ta chuť je otřesná, něco tak strašného jsem už dlouho neochutnal. Se sebezapřením dávám jednu odměrku Powder Matter a dvě Many na rozředění, ale to jen proto, že je mi líto Powder Matter vyhodit. Navíc je opět třeba přidávat mnohem více vody než u Many, jinak vzniká bláto.

Po těchto třech alternativách jsem už neměl odvahu ani chuť (doslova) zkoušet něco dalšího. Mana zkrátka působí "just right".


Tento článek není placená reklama. S výrobcem nejsem v žádném kontaktu, Manu jsem si koupil za své peníze a nedostal za článek žádné protiplnění, ani ve formě nabídky. Ve článku popisuju zkušenosti s Manou verze 5. Odkaz na stránky výrobce: www.mojemana.cz.

Jak se stravujete?
777 / 45 %
414 / 24 %
433 / 25 %
61 / 4 %
48 / 3 %
Celkem hlasů: 1733
Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 19. 3. 2019, 12:51, zobrazeno 20190x, dnes 0x
4.2 25Hodnocení