Mallorca GR221 je jednoduchý trail vhodný i pro začátečníky, kterým zabere maximálně 7 dní. Zkušení hikeři ho vládnou za 5 dní. Profil je spíše lehčí s několika sekcemi, kde budeš pár hodin funět, převýšení okolo 5000 m. Jedinou těžkostí je málo vody na trase.
Nebudu podrobně popisovat své zážitky ani jednotlivé etapy, toho najdeš na netu plno a stejně si to prožiješ po svém. Tento článek je o praktických radách, které ti pomůžou se s GR221 lépe popasovat a dobře se na ni připravit.
GR221 doporučuju jít v březnu, dubnu, říjnu, nebo listopadu. V létě je hic, což na celé dny chůze s batohem na zádech nechceš, v zimě je hodně zataženo a častěji prší.
Seznam vybavení, které jsem bral na GR221. Nelituju jediného kousku výbavy. Jen jedna věc, kterou jsem z toho nepoužil, díky bohu, byl žďárák, protože pršelo jen jednu noc, a tu jsem přespal v refugiu. Stan je na Mallorce podle mě těžká a objemná zbytečnost, tarp je spíš pro dobrý pocit. Pončo-tarp považuju za špatný kompromis, který nefunguje dobře ani jako pončo, ani jako tarp.
Podrobná mapa GR221. Vyznačená místa na spaní, přístřešky, zdroje vody, refugia, hostely, výhledy, možné zkratky, obchůzky uzavřených částí trailu, autobusové linky.
Nechceš-li jít sám(a), mrkni do Facebook skupin typu Parťáci na hory, Přechody hor s batohem, Kámoši na cesty, kde se buď někdo přidá k tobě, nebo se můžeš přidat k někomu jinému. Ale počítej s tím, že ostatní naslibují hory doly a nakonec se na to vyprdnou. Ozvalo se mi asi 20 lidí, kteří "určitě půjdou", nakonec jeden po druhém přestali komunikovat a ve výsledku jsem šel sám. Na druhou stranu jsem narazil na dost Čechů, takže sdílet cestu je na Mallorce fakt jednoduché (až moc).
Buď připraven(a) na jakékoliv počasí. Mallorca klame fotkami. Během dvou dnů jsem zažil ostré slunce, studené mraky, vichřici, déšť, mlhu, kroupy i sníh. Takže všechno. V noci může být 16 stupňů, ale třeba i 2. Navíc předpověď se mění rychle a někdy až moc často. Pokud ti někdo řekne, že rukavice, nákrčník a čepice jsou na Mallorce zbytečnost, nevěř!
Místní jsou velmi přátelští, usměvaví, pozitivní, ochotní jako všichni Španělé, rádi kdykoliv pomohou minimálně dobrou radou. Při pokusu najít tábořiště jsem zazvonil v jednom rodinném domě a majitelé mi nabídli nabití elektroniky, pivo, víno i oběd :-) Vše kromě zásuvky jsem s vděčností odmítl, ale dobře jsme pokecali.
Ujít s patnáctikilovým batohem 25 km denně není nijak ambiciózní cíl, a to i pokud vyrazíš v deset dopoledne. S dobrou fyzičkou, a když se nebudeš ráno moc zdržovat, je 30 km za den reálný cíl.
Angličtina není nutná (snad jen pár základních slov, pokud budeš chtít spát v některé z refugií nebo na hostelu). Ale slušná angličtina tě obohatí o spoustu úžasných rozhovorů s místními a jinými hikery, dozvíš se krásné příběhy a navážeš nová přátelství. Tihle Dánové jeli neskutečné bomby.
Autobus z letiště do Palmy stojí 5 EUR a řidič bere pouze hotovost. Hlavní autobusové nádraží, kde je třeba přestoupit, je v podzemí kousek vpravo po výstupu z autobusu z letiště.
Autobusová doprava v Mallorce je promakaná. Stačí přiložit platební kartu k terminálu u řidiče a při výstupu znovu přiložit u jednoho ze dvou terminálů u výstupních dveří. Někdy to u výstupu hlásí error, pak stačí přiložit ke druhému terminálu. Systém ti pak večer strhne z účtu jednu celkovou platbu za všechny cesty autobusem toho dne. Platba v hotovosti u řidiče je vždy dražší. Jen měj v kapse vždy nějakou hotovost, občas se stane, že terminál u řidiče nefunguje.
Nehleď na rady typu "autobus z Palmy do Andratxu jede 10 zastávek". Na Mallorce autobusy zastavují jen na znamení (je třeba zmáčknout červené tlačítko Stop), jinak řidič zastávky projíždí. Mysli na to, když budeš chtít vystupovat.
Pro plánování cesty autobusem jsou perfektní Google Mapy. Stačí zadat cílové místo, přepnout na hromadnou dopravu a zobrazí se čísla autobusů, časy příjezdů i odjezdů, přestupy, vše včetně navigace na konkrétní zastávky. Jednodušší už to být nemůže. Jízdní řády pro Mallorcu jsou dostupné také na www.tib.org.
Španělé a dochvilnost nejdou k sobě. Autobusy mají často zpoždění, otevírací doba v obchodech se dodržuje spíš náhodně. Obě moje letadla měla půl hodiny zpoždění, tak moc nespoléhej na své plány a nestresuj.
Bacha na španělské siesty. Mezi 13. a 16. hodinou jsou často ve městech zavřené obchody. V neděli pro jistotu ani neotevírají. Ráno pak otevírají pozdě, okolo deváté.
Asi nejlepší nákup potravin nabízí Lidl (Palma, příp. Pollença). Španělský Lidl je navíc ráj pro vegany - úžasný výběr veganských potravin za mnohem lepší ceny než v Česku. V ostatních městech Mallorcy dře veganský hiker bídu a na GR221 si musí přinést vlastní jídlo.
Perfektní stravovací varianta pro GR221 je jídlo v prášku Plenny Shake - stačí zalít studenou vodou, zatřepat, a máš nutričně plnohodnotné jídlo plné bílkovin a vitamínů. Bez vaření. Takže ušetříš hmotnost na vařiči, plynové bombě a nádobí. Když objednáš přes tento odkaz, dostaneš slevu 10 EUR. Vzal jsem na GR221 čtyři pytlíky a vyšlo to akorát.
Stopování na Mallorce a obecně ve Španělsku je velmi jednoduché. Většinou s úsměvem zastaví hned první, maximálně třetí řidič. Pokud ti třeba hodinu nejede bus (typicky z Andratxu do Sant Elm), stopem je to rychlejší a zadarmo. Místní jsou velmi ochotní. Naopak turisté většinou nezastavují, takže v turistických lokalitách stopování trvá trochu déle. Tenhle vychechtaný děda nejenže vzal rovnou dva hikery, ale ještě si dělal srandu, že přes batoh na řadící páce nemůže řadit... tak jel celou dobu na dvojku.
Na trase GR221 je 7 refugií (+1 mimo trail), většinu z nich je třeba objednat minimálně několik dní předem. Některé však mají volná místa pořád. U některých jsou přístřešky i s kohoutkem pitné vody, kde lze přespat zadarmo a doplnit vodu. Refugia přijdou vhod za deště a pro osprchování. Jinak je lepší spát venku. Místnost s dvaceti hikery, z nichž pěti smrdí nohy a pět chrápe, fakt není žádná hitparáda. Seznam Refugií s podrobnostmi a telefonními čísly.
GR221 je přímo poseta krytými místy na spaní, jako jsou různé přístřešky, volně přístupné zděné stavby, ruiny, skalní převisy, apod. (vše jsem vyznačil na mapě). Na spaní je to jedna z nejpřátelštějších GR v Evropě, a to i přesto, že je spaní nadivoko na Mallorce zakázáno. Jen si po sobě vždy ukliď a odnes to, co jsi přinesl(a). A nebuď prase, používej toaletní lopatku a poctivě zahrabávej své hnědé výsadky.
Nedoporučuju spát v nížinách v lese mezi zelenou vegetací, ráno se probudíš s komplet mokrým vybavením od vlhka a rosy a budeš to pak půl dne sušit. Otevřená, výše položená místa jsou lepší, byť může foukat.
Na druhou stranu hodně hikerů doporučuje spát u refugia u jezera Cuber, kde ale fouká tak moc, že taková noc pak stojí za prd. Děkuji, nechci.
Za jezerem Cuber se GR221 rozdvojuje. Vlevo po vrstevnici je jednodušší, kratší a méně záživná varianta pro ty, co spěchají. Vpravo je pak prudké stoupání a následné klesání do jedné z nejkrásnějších částí celé GR221 s úžasnými výhledy a krátkou jednoduchou ferratou. Rozhodně doporučuju druhou variantu, byť zabere pár hodin navíc a stojí trochu námahy. Nebudeš litovat.
Vody po cestě není moc, víceméně jen ve městech. Nejhorší je to v první části trasy, kde je spolehlivý zdroj vody až v Estellencs. Cca v polovině cesty do Estellencs je refugio Finca Ses Fontanelles, kde bývají venku volně litrové láhve s vodou a kasička na 1 EUR, ale nespoléhal bych na to. Bral jsem vždy s sebou 3 litry vody a bylo to tak akorát.
Značení GR221 je velmi proměnlivé. Některá místa jsou značena skvěle pomocí cedulí, někde jsou kamenní mužíci, a někde je dlouho velké smradlavé prd. Narazil jsem (zjevně nejen já) dokonce na past, kdy kamenní mužíci vedou po velkých kamenech na skálu, kde zničehonic končí, přičemž trasa vede úplně jinudy. Minimálně jednou denně jsem zabloudil. Dobré offline mapy jsou na GR221 nutnost. Doporučuju aplikaci Mapy.cz, do ní si stáhnout offline mapy Mallorcy a uložit mého podrobného průvodce.
Prakticky celá GR221 vede po kamenitých cestách a pěšinkách plných šutrů. To dá zabrat kotníkům a během deště a po dešti všechno brutálně klouže, což ze sestupů dělá peklo. Chce to fakt dobré neklouzavé a lehké boty. Někdo doporučuje kotníkovky nebo dokonce pohorky, já ale doporučuju dobře větrané lehké běžecké boty se širokou podrážkou a dobrým vzorkem. V těch kotníkových nedýchají a smrdí nohy. Jakmile takové boty navlhnou, dlouho schnou. V nízkých běžeckých botách navíc trénuješ a zpevňuješ svalstvo na chodidlech a v kotnících. Taky se připrav na solidní zátěž na kolena při sestupech. Se zraněným kolenem nebo kotníkem radši GR221 odlož. I zdravé nohy budou po pár dnech bolet.
Po celé GR221 budeš potkávat divoké kozy, ovce, osly a smrduté hikery, co neznají merino.
Oblečení z merino vlny ti ušetří spoustu starostí. Perfektně izoluje, dýchá a hlavně zázračně nesmrdí ani po týdnu nošení, kdy ho během dne několikrát propotíš durch. Měj se rád(a) a zainvestuj aspoň do merino trika a spodního prádla. Merino ponožky nedoporučuju, moc nevydrží.
Na konci GR221 za Port de Pollença jsou serpentiny vedoucí na pěkné vyhlídkové místo Formentor. Dá se stopem, jen to chvíli trvá, protože nahoru jedou hlavně turisti a ti moc vandrákům jako jsi ty nezastavují. Dál za Formentorem je ještě maják, který je ale v současnosti (4/2022) v rekonstrukci a zavřený. Za zmínku spíš stojí ještě druhá vyhlídka vedoucí dalšími serpentinami napravo od Formentoru. Na konci je nejen vyhlídková věž (kde lze i spát, pokud ti nevadí, že je plná turistů na západ i brzký východ slunce). Těsně pod ní jsou tři opuštěné budovy - ta prostřední je vhodná na přespání - jako jediná má v pořádku střechu. Ta první a třetí se po dešti změní v jednu velkou louži.
Pokud by tě napadlo jít se podívat na líbezný maják na konci Port de Pollença, nech si zajít chuť, je to uzavřený vojenský prostor, stejně jako nejvyšší vrchol ostrova.
Na mnoha místech trasy GR221 není žádný mobilní signál. Tam doporučuju přepnout telefon do módu Letadlo, jinak ti bude baterka v mobilu ubývat před očima tím, jak bude telefon stále hledat signál (například v La Trapa mi takto přes noc "zmizelo" 25 % baterie, a to nasere, pardon). V módu Letadlo pak baterie v mobilu téměř neubývá.
Noci na Mallorce jsou obvykle teplé - v třísezónním spacáku s komfortem trochu nad nulou se budeš nejspíš v noci potit. Mně bylo s Cumulusem X-Lite 300 horko každou noc. I to je ale lepší než klepat kosu.
Trhat na soukromých pozemcích pomeranče, mandarinky a citrony je samozřejmě zakázáno, ale nikdo ti nebude bránit sbírat ty popadané na zemi. Dej si, jsou sladší a šťavnatější než ty z českých obchodů.
GR221 má dvě varianty zakončení, které lze navíc zkombinovat. Většina hikerů jde přímo do Port de Pollença. Alternativní konec je však ještě před Pollençou - na kopci se zámečkem Puig de Maria, kde jsou i bezplatné toalety. Cca 50 metrů za zámečkem je vyhlídkové místo a hned vedle (pár metrů zpět) naprosto úžasné místo na spaní (pro jednu osobu, další si musí najít flek někde poblíž - dá se). Toto bylo pro mě nejkrásnější spací místo z celé GR221 s naprosto epickým východem slunce a noční rozsvícenou Pollençou a Portem de Pollença přímo pode mnou. Fakt doporučuju tady strávit noc a ráno pokračovat na oficiální konec GR221 do Port de Pollença.
Oficiálně má tato GR 120 - 140 km podle varianty, ale pokud máš čas, můžeš si ji na mnoha místech protáhnout. Já jsem dal nakonec 160 km.
Moře je v březnu a dubnu chladné (13 - 14 stupňů), ale koupat se, když svítí sluníčko, dá. Výhodou jsou v tuto dobu poloprázdné pláže.
Mallorca se správně čte "Majorka", Pollença se správně čte "Pojenca" a Lluc se správně čte "Juk".
Fotky a videa z GR221 budu přidávat během celého dubna 2022 na svůj Instagram.
Užij si to a pošli své tipy ze své cesty ;-)
Přidat komentář
Komentáře (12)
díky za pěkný návod. Otázka do placu. S trekovými holemi mě pustí do letadla nebo je lepší si je koupit na místě? Beru jen zavazadlo do kabiny. Díky
mockrát děkuju za článek, mapu a tipy, všechno mi moc pomohlo v plánovaní. Šla jsem svůj první solo trek začátkem května s Manou a už nic jiného na treky nechci
vďaka moc za skvelé tipy, našiel som tu veľa užitočného
Viem, že je to otázka na ktorú neexistuje jedna odpoveď lebo závisi od človeka, no i tak ťa poprosím o tvoj názor. Idem to teraz 9-19.4. a riešim ešte trochu dilemu spacáku. Budem mať so sebou ultralight tarp, karimátku... Thermarest NeoAir Xlite a ľahšiu perovku Simond Alpinism Light, v ktorej je komfortne odhadom do cca 0 stupňov ak máš teplú mikinu a poctivo aj čiapku, šál atd.
Myslíš, že mi bude stačiť Warmpeace Viking 300 alebo je to riziko, že budem riešiť chlad? Druhý perák mám Sir Joseph Rimo II 850, ten má ale 1,5 kg no hlavne 3x objemnejší čo nie je výhra... na druhú stranu, výmenou za dobrý spánok v teple rád 800g navyše ponesiem a niekam ho prinajhoršom pripnem. Z toho čo som čítal, tak počasie (teplota) vie byť počas dňa veľmi premenlivé, písal si že pokojne aj 2 stupne (predpokladám že si písal o nočnej teplote). Plánujem spať vo (funkčnom) merino prádle, ponošky a perovka. V rezerve by som mal max mikinu a môžem pribaliť ešte jednu spodnú časť z merina.
Ján, 32 rokov. více
Proto mě ještě napadá, jestli máš tipy, kde se dá na treku platit kartou (pokud vůbec někde), případně jestli je někde nějaký bankomat, který třeba není vyznačený na mapách. Díky!
právě jsme se vrátili z GR 221 a chci Ti moc poděkovat za skvělý zpracování mapy, vyznačení kempovacích míst a popsání všemožných tipů. Díky Tvýmu článku pro nás bylo plánování i samotná cesta o dost příjemnější Je skvělý, že svoje cesty takhle pouštíš do světa.