Vyvolávat emoce je cílem téměř každé fotografie. Chcete-li na diváka opravdu zapůsobit a máte rádi temné a smutné motivy, bude se vám líbit Dark Art. V tomto článku se pokusím nastínit, co za tajemným Dark Artem vlastně vězí.

Co je Dark Art

Dark Art je velmi specifická odnož vizuálního umění kombinující fotografii s výraznými grafickými úpravami, tzv. fotomanipulaci. Určitě jste se s ním už setkali. Temné portréty či postavy vzdáleně připomínající černobílé fotografie aktu, avšak v hávu temnoty, emocí, abstrakce a surrealismu.

U nás Dark Art není příliš rozšířený, když se však nesměle objevil, spustila se vlna zájmu i nepochopení mezi fotografy i grafiky. Můžete ho milovat nebo nenávidět. Dobrá darkartová fotografie je vždy alespoň trochu kontroverzní, vyvolává emoce, podněcuje fantazii a představivost, nutí diváka přemýšlet, obsahuje myšlenku či poslání. Zapomeňte na mantinely.

Při pohledu na darkartové snímky si možná říkáte, že vytvořit něco takového je věcí profesionálních grafiků a kolážistů. Ve skutečnosti však stačí trocha citu, špetka dovedností v grafickém programu a digitální fotoaparát z bazaru. Vše ostatní je již věcí fantazie a odhození zábran používat obyčejné nástroje obyčejným způsobem.

V tomto článku si ukážeme, jak Dark Art snímek vytvořit a současně si osvětlíme funkce některých opomíjených, ale užitečných nástrojů v grafických editorech. Budeme si hrát s detaily, protože ty vytváří dokonalý celek.

Původní fotografie
Původní fotografie

Dark Art fotografie
Dark Art fotografie

Co budete potřebovat

 • Ochotnou osobu nebo stativ pro autoportrét
 • Tmu. Dark Art není o zářících úsměvech.
 • Bodové světlo - např. stolní lampičku.
 • Grafický editor (Gimp, Photoshop...)
 • Jakýkoliv digitální fotoaparát
 • Čas a chuť experimentovat

Jak na to?

Vyberte vhodné místo

Záleží na vás, zda se zaměříte pouze na obličej, nebo zapojíte i prostor a pozadí. V prvním případě stačí jakákoliv místnost, okolí později vyretušujete. Druhá možnost přímo vybízí k toulkám po opuštěné tovární hale s dokonalými kulisami. Líbezná příroda se k Dark Artu nehodí - temné industriální prostředí s rezavými stroji je to pravé.

Osvětlujte, zatemňujte

Potřebujeme ostré boční světlo na obličeji a tmu v okolí. Stíny v obličeji či na postavě vytvářejí dojem tajemnosti a umocňují výraz ve tváři foceného. Počkejte na noc, zhasněte světla. Vypněte blesk i zdroje světel v místnosti a z ostrého úhlu nasměřujte na postavu stolní lampičku nebo halogenovou svítilnu. Výsledkem bude přehnaný kontrast, to ale vůbec nevadí.

Šklebte se a foťte

Buďte spontánní, snažte se snímkem vyjádřit pocity. Plačte, smějte se, křičte. Dark Art je o emocích. Také jsem plakal a křičel - fotkám to pomohlo.

Měňte úhly světla (zkuste ho nasměřovat shora i zdola), polohy obličeje i fotoaparátu, foťte. Buďte kreativní a zapomeňte na konvence, u Dark Artu vám nikdo nebude vyčítat nedodržení zlatého řezu. Dělejte grimasy, šklebte se, mračte se, ceňte zuby. Groteskní výraz focené osoby vše pokazí, pozor na to. Nafoťte desítky fotografií, bude z čeho vybírat.

Dopilujte fotografii v grafickém editoru

 1. Retušujte
  Mějte na paměti, že, na vašem monitoru nemusí být pozadí vidět či je nevýrazné, ale na kvalitním LCD pak může rušivě vystoupit. Proto pozadí retušujte pečlivě.Otevřete vybranou fotografii v oblíbeném grafickém editoru, potřebné funkce mají téměř všechny. Pokud jste fotili portrét, vyretušujte pozadí. Vhodný je k tomu nástroj pro lokální ztmavení, kterým překreslujte nepotřebné plochy. Výsledek kontrolujte výrazným zvýšením světlosti snímku, při kterém vystoupí i na první pohled skryté obrysy a struktury v pozadí.
 2. Pryč s barvami
  Při výběru vítězného snímku ze své série se nejspíš zděsíte podivného barevného podání, vše bude nažloutlé. S obyčejnou lampičkou či svítilnou nelze očekávat dokonalé tónování. Výrazné barvy do Dark Artu tak jako tak nepatří. V prvním kroku tedy barevné podání zeslabíme až na téměř černobílou variantu.
 3. Retušujte
  Nebojte se upravit portrét tak, jak vám přijde vhod. Pusťte se i do výrazných úprav, o tom je Dark Art. Vyretušujte vlasy, obočí, část úst nebo i půl hlavy. Experimentujte, bourejte zažité představy. Originalita se cení.

  Vyretušovaná ústa
  Jedna z mnoha možností úprav - vyretušovaná ústa

 4. Zvýrazněte stíny
  Pomocí nástrojů pro lokální ztmavení či zesvětlení zvýrazněte stíny, prohyby v kůži, obrysy. Dejte si záležet na očích, přitahují pozornost. Zvýrazněte je nebo naopak překryjte tmou. Obojí fotografii zemotivní. Zkuste zvýšit kontrast.

  Zeslabeny barvy, potlačeno pozadí, posíleny stíny, ořezáno. Před aplikací textury.
  Zeslabeny barvy, potlačeno pozadí, posíleny stíny, ořezáno. Před aplikací textury.

 5. Přidejte strukturu
  Tento bod je to, co dělá opravdový Dark Art. Nanesením textury na pleť nabijete fotku nábojem emocí. Jak na to? Nafoťte popraskanou omítku, zkorodovaný plech či vrásčitý kmen stromu. Snímek doostřete a zvyšte mu konstrast, aby byla struktura co nejvýraznější. Překryjte jím původní portrét a nastavte krytí na Násobení (Multiply). Jednoduché a efektní.

  Fotografie stropu jeskyně se výborně hodí jako nová struktura pleti
  Fotografie stropu jeskyně se výborně hodí jako nová struktura pleti

 6. Řežte, stříhejte
  Správně oříznutá fotografie působí mnohem silněji. Klidně uťafněte část hlavy. Lidé mají tendenci si domýšlet a představovat to, co se jim hodí. Přesně to potřebujeme. Fantazie diváka bude více pracovat, snímek bude záhadnější a tajemnější. Další várka emocí. Zkuste ořez na čtverec nebo širokoúhlou nudli. Nakloňte portrét nebo jej horizontálně otočte. Bude působit úplně jinak.
 7. Přidejte rámeček
  Rámeček přidá fotce prostor a podtrhne hlavní motiv. Lidé se budou na vaše dílo více soustředit. Proto se výjimečně vyvarujte experimentů, aby rámeček nerušil a netahal oči. Jde přeci o fotku. Černá barva je vždy dobrou volbou, někdy není od věci ani bílá. Nepoužívejte barevné odstíny nebo dokonce přechody, odpoutávají pozornost od hlavního motivu.
 8. Experimentujte!
  Zkoušení, testování a experimentování jsou vašimi nejlepšími pomocníky na cestě za kvalitním výsledkem. I ukázková fotografie u tohoto článku vznikla nevinným pokusem. Píšu to v každém tutoriálu, zde to však platí dvojnásob. Přijdete tak na spoustu věcí, pochopíte principy, objevíte vlastní postupy. Není nic horšího, než slepě kopírovat předepsaný návod bez jakékoliv vlastní myšlenky. Vaše práce by měla vyjadřovat nějakou myšlenku a postoj, ne být vetchou kopií. Těch jsou mraky.

Závěr

Tento článek je pouze nástin možností a jednou z mnoha cest. Nechtěl jsem psát tutoriál, který vodí za ručičku. Samozřejmě existuje mnoho dalších možností, osvědčilo se mi například přiretušování různých předmětů (např. část lebky krávy přilepené na oči), přelepoval jsem přes ústa náplast, nasazoval na hlavu igelitový pytlík, políval kečupem, potíral olejem. Buďte kreativní, v Dark Artu neexistují hranice pro vkus.

Musíte počítat s tím, že někoho vaše práce pobouří či znechutí. Mnoho jiných však nadchne. Jako zdroj inspirace vám může posloužit třeba Dark Art galerie na tomto webu.

Krátké tipy

 1. Foťte ve tmě, osvětlujte silným bočním světlem. Zapomeňte na blesk.
 2. Výrazné stíny jsou vašimi pomocníky. Pomozte jim úpravami.
 3. Nevyjadřujte myšlenku explicitně. Nechejte pracovat fantazii diváka.
 4. Fotografovaný musí svůj výraz prožívat. Jinak bude výsledek nevěrohodný.
 5. Oblečení do Dark Art fotografie nepatří. Vyčnívající tričko vše pokazí.
 6. Nevěřte tomu, že na dobré dílo potřebujete profi foťák a drahý software.
 7. Někdy se hodí snímek doostřovat, jindy vyhlazovat či přidat šum.
 8. Pracujte v grafickém programu ve vrstvách. Oceníte to později.
 9. Slepě nekopírujte jen nápady jiných, byli byste sami proti sobě.
 10. Buďte trpěliví. Z desítek fotografií bude použitelných jen několik.
 11. Chcete-li, ignorujte celý tento článek a jděte svou cestou.
Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 7. 9. 2006, 08:32, zobrazeno 37993x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení