V současnosti vzniká obrovské množství počítačových her pyšnících se famózním grafickým zpracováním, grandiózním rozpočtem, dabingem známých profíků a kdovíčímještě. Chyba lávky. Vstupte do síně slávy s památkou nekonečné hratelnosti.

Troufám si tvrdit, že na skutečný skvost dnes jen tak nenarazíte. Přitom ještě před několika lety vznikaly pecky, na které se nezapomíná. V tomto článku si můžete zavzpomínat na počítačové hry, které už téměř nikdo nezná, na které se zapomnělo.

Neverhood

Neverhood

Tahle stará perla minula ohromné množství lidí, což je neskutečná škoda. Plastelínový paňác řešíc všeliké hlavolamy rozpulsuje vaše bránice co pět minut. Geniální muzika (doporučuji soundtrack!), ve kterém se bručí, jódluje a hraje na banjo, naznačuje, že její autoři kouřili konopí.

Až uslyšíte minutu a půl dlouhé říhnutí formelínového člobrdy, skočíte do díry, u které jsou tři značky s nápisem "Neskákat, zemřete" (načež opravdu zemřete), pochopíte, že ta hra nemohla být myšlena vážně. Skvělé je i pokračování Skullmonkeys.

Rayman

Rayman

Kreslená 2D skákačka starých časů, jaká už roky nevznikla a patrně ani nevznikne. Tento typ her je bohužel mrtvý. Rayman se tvářil dětinsky, ale jeho obtížnost byla pekelná. Zábavu to však rozhodně neovlivnilo, o čemž svědčí obrovský úspěch po celém světě a spousta konverzí a pokračování, leč už bohužel pouze 3D.

Tento první a zdaleka nejlepší díl vyšel snad na všem, co mělo displej a procesor, tedy i na telefonech. Umělecky je to stále špička počítačové grafiky.

Transport Tycoon

Transport Tycoon

Legendární budovatelská strategie, která mne bohužel vcelku tiše minula. Davy fanoušků však jistě nezapomínají na nekonečné noci strávené při budování dopravní infrastruktury. Tak komplexní a zároveň jednoduchý systém je dodnes překonán pouze v grafice.

Black and White

Black and White

Říkejte tomu třeba vylepšené Tamagotchi. Staráte se o podivnou potvůrku, která zpočátku neví, že kámen se nemá jíst a že pád ze skály bolí. Mimochodem tohle zvířátko je Bohem a asi tak stokrát větší než lidičkové, o které se zároveň musíte starat. Dávají vám víru, vzývají vás, uctívají.

Theme Hospital

Theme Hospital

Mnoho let staré, ale stále stejně zábavné. Vaším úkolem je starat se o nemocnici, stavět ordinace, najímat doktory, vydělávat peníze na nebohých pacientech. Jejich choroby nepatří mezi nejobvyklejší, posuďte sami: nafouknutá hlava, abnormální ochlupení, neviditelnost a další. Až zapomenete postavit lavičky v čekárně a pacienti začnou hromadně zvracet (a budete mít poblitou celou nemocnici, protože jste zapomněli najmout uklízeče), až si smrtka přijde pro vašeho prvního usmrceného pacienta, uvědomíte si, že to kouzlo starých her už je navždy pryč.

Age of Empires

Age of Empires

Nenáročná strategie, ve které slovo "boj" nabývá mírumilovného významu. S hrstkou domorodců schopných maximálně sesbírat bobule z okolních keřů postupně budujete přístavy, vojska se slony, staráte se o jídlo, chatrče a rozvoj své populace.

A když budete jó dobří, postavíte třeba jeden z monumentálních Divů světa.

Atlantis 1 a 2

Atlantis

Úžasná adventura, v jejímž prostředí byste určitě brali příští život. Spousta hlavolamů a hádanek z pohledu vlastních očí v slunečných pláních, jeskyních i skvostných interiérech. Jedna z mála her, kterou se vyplatí hrát jen kvůli úniku z reality do snu, jenž vás pohltí.

Baldur´s Gate 1 a 2

Baldur´s Gate

Zmínit Fallouta a nezmínit Baldur´s Gate by byl nesmazatelný hřích. K tomuto epickému RPG s na tu dobu nepřekonatelnou grafikou, skvělou hudbou a hlavně nezapomenutelným příběhem přičichlo tolik lidí, že řadit ji k zapomenutým hrám je malinko nefér. Vzpomínku si ale určitě zaslouží.

Command & Conquer: Red Alert

Red Alert

Krajně neinovativní, ale úžasně hratelná strategie války Ruska proti Američanům. Red Alert ukrojil spoustě lidem značný kus mládí a úspor za internetové kavárny svými nezapomenutelnými síťovými bitvami. Tak vybalancovaná hratelnost se stále jen tak nevidí.

Micromachines (V3)

Micromachines

Ideální na mejdany a hromadné zábavy. Z ptačí perspektivy ovládáte se svými přáteli až osm angličáků, se kterými smykujete přes kulečníkové stoly, chemické laboratoře, hrady z písku či pohádkovou zahradu.

Broken Sword 1 a 2

Broken Sword

Kreslená klikací adventura s poměrně vážně pojatým a velmi dobrým příběhem. U této hry budete muset zapojit mozkovnu, budete mít nejednu radost z vyřešení zapeklitého hlavolamu. Výborný soundtrack a spousta zábavy. Pokud vás Broken Sword zaujme, doporučuji Syberii nebo českého Poldu 2, stejná krevní skupina.

Fallout 1 a 2

Fallout

Tahové RPG, které díky českému překladu přitáhlo fanoušky k tomuto okrajovému žánru. Výborný příběh v postapokalyptické budoucnosti, kde se svět po atomovém výbuchu vrátil o stovky let zpět a krávy už mají díky radiaci jen dvě hlavy. Fallout je velmi návyková hra (až do ní proniknete), ale chce to vzít si na ni dovolenou.

Carmageddon

Carmageddon

Tupé přejíždění chodců, po nichž zůstávají mastné fleky na křižovatkách, krev za vašimi stěrači a namotané šlachy na kolech. Pro odreagování je Carmageddon jako dělaný, i když moralistům jistě zvedá žluč. Nad ničím nepřemýšlíte, jen si tak jezdíte po městě, sem tam to vezmete smykem přes důchodkyni a ničíte úchylné protivníky v popelářských autech či obrněných formulích. 18+

Tenchu: Stealth Assassins

Tenchu

Hra, ve které je vražda uměním. Jako tichý bojovník věčně se plížící ve stínech zvládáte přesily jedině tak, že se jim schováte a vykouknete v pro ně v tom nejnevhodnějším okamžiku. Mohli byste je postříkat šlehačkou místo probodnutí mečem, zábava by byla stejná. Tento japonský kousek velmi rychle zapadl, přitom jeho atmosféra ještě dnes překoná naprostou většinu všudypřítomných akčních slátanin. 18+

Slam Tilt

Slam Tilt

Famózní pinball, jehož kvality dle mého nedosáhla žádná další hra tohoto žánru. Pomocí dvou páček bylo třeba míčkem trefovat všemožné bonusy, ovládat jimi mezihry (např. zběsilým mačkáním odhánět zombie), a to na čtyřech zcela odlišných stolech s perfektní muzikou na pozadí.

Bomberman (Atomic Bomberman)

BombermanPoložit bombu, schovat se za roh. BUM! Ha, bonus, větší plameny! Položit další bombu, schovat se za roh. BUUUM! A sakryš, to bylo vo fous. Hele, bonus na odhazování explodujících balíčků! Šup s jedním na druhou stranu obrazovky na svého protivníka. Ryzí zábava.

Tomb Raider 1, 2, 3

Tomb Raider

Hra, která povznesla počítačové hry do povědomí nehráčů po celém světě. Prsatá Lara procházejíc opuštěné chrámy, plavajíc pod vodopády a prchajíc před Tyranosaurem hledá vzácné artefakty po celém světě. Úžasná hratelnost a originalita, kterou nedokázalo napodobit žádné další pokračování.

PaRappa the Rapper

Parappa the Rapper

Nevěřím, že tento název někdo zná a pokud ano, jistě Parappu nehrál. Jedna z nejoriginálnějších her všech dob spočívala v tancování papírového paňáka do rytmu hiphopu. Zábava to byla ukrutná, i když řekněme poněkud dětinsky jednoduchá.

Fluid

Fluid

Plavete si s delfínem a jen tak mimochodem skládáte hudbu. Díky této "hře" jsem se dostal ke tvorbě muziky, stejně jako spousta dalších, kteří díky Fluidovi přišli do styku s možností vytvářet vlastní rytmy a skládat melodie.

Road Rash

Road Rash

V dobách, kdy byla stařičká Playstation válcována později zkrachovalou konzolí 3DO, nenápadně přišly z jiného prehistorického systému, Segy Megadrive, závody motorek Road Rash. K první místům v závodech vám pomáhala baseballolová pálka na soupeře a riskantní úniky před policisty.

Resident Evil 2

Resident Evil

Horůrek, jak má být. Nesčetněkrát vás vylekají pazoury vynořivší se ze zabedněných oken, propadnutí podlahou, obrovští pavouci, tuny skučících zombíků a prostředí opuštěné policejní stanice, kde byste nechtěli strávit ani půl vteřiny života. Výtečná hororová muzika a zajímavý příběh, jehož filmová předělávka stojí za velké kulové. 18+

Wolfenstein 3D

Wolfenstein 3D

Akčním hrám z vlastního pohledu se neprávem říká "doomovky" podle následníka Wolfa, hry Doom, přitom první skutečnou doomovkou byl právě Wolfenstein. Tento průkopnický styl hry se okamžitě rozšířil a dnes patří všeobecně k nejoblíbenějším. A to pouze díky stařičkému Wolfovi s placatými panáky ze starého Německa.

Silent Hill

Silent Hill

Skvělý horror, díky kterému vznikl neméně skvělý film. Pokud si myslíte, že vás nemůže překvapit žádná úchylnost, změníte názor při prvním setkání s podivnými bytostmi se sekerou v ruce či jezdícím invalidním vozíkem (bez majitele). Vadí-li vám akce, tma, strach a ztísněnost, ruce pryč od Silent Hillu. V opačném případě si přichystejte hodně dobrou výmluvu pro šéfa jako omluvu za prospanou pracovní dobu. 18+

Duke Nukem 3D

Duke Nukem 3D

Královská zábava a asi první střílečka z vlastního pohledu, ve které nešlo jen o bezduché vybíjení mutantů (i když toho si v Dukovi užijete také dosytosti). Ve které jiné hře můžete po vstupu na veřejné záchodky vyrušit návštěvníka v kabince a následně se aspoň vyčůrat do pisoáru? Po Ďjůkovi přišlo pár dalších skvělých klonů, např. Blood, Shadow Warrior či Outlaws, ale žádný svůj vzor nepřekonal.

WipeOut (2097)

Wipeout

Zběsile futuristické závody vznášedel s perfektním elektronickým dravým soundtrackem. Pravda, rockerům z Wipeoutu vstávaly vlasy hrůzou na hlavě.

Worms (Armageddon)

WormsPrimitivní myšlenka založená na přirozené touze porazit svého kamaráda, pokud možno třikrát po sobě. Každý ovládá své stádo malých růžových mršek, na první pohled bezbranných, na druhý vybavených bazukami, kulomety, granáty a... ovcemi.

PP, čili Prehistorické Perly

Sem spadají desítky genialit, na jejichž soupis by nestačila áčtverka. Automatovky Golden Axe, Mortal Combat, Street Fighter, Wings Of Fury, amigácký Alien Breed, Prince of Persia s revolučně realistickými pohyby, legendární Dune, Lemmings, Command and Conquer, Warcraft 1 a 2, Sensible Soccer, skákačka Prehistorik kvedlací atletické hry (kvedlací proto, že při hraní bylo potřeba zběsile kmitat joystickem doleva a doprava, většinou dokud joystick nezařval), Test Drive 1 - 3 a tuny, tuny dalších...

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 8. 2. 2007, 09:26, zobrazeno 40275x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení