10 zapomenutých PS3 klenotů

Aktuální generace konzolí nabízí neuvěřitelný nášup tisíců kvalitních her všech žánrů. Bohužel to znamená, že spousta úžasných kousků zůstává nespravedlivě zapomenuta a nedoceněna ve stínu přehypovaných rádobyhitů.

Afrika

Simulátor fotografa? To tady ještě nebylo. V této velmi originální adventuře, na jejímž vývoji se podílel i National Geographic a profesionální biologové, se vydáte do Afriky. Vystačíte si se stanem, džípem a foťákem. Jako fotograf začátečník plní hráč zadání jako je vyfocení zívajícího hrocha, pořízení snímku detailu žirafy ohlodávající větvičky stromů, zachycení geparda lovícího gazelu nebo putování sloní rodinky. Odměnou za dobré výsledky (na fotkách se hodnotí kompozice, ostrost, vzdálenost, apod.) získáváte lepší foťáky či objektivy s větším zoomem. Postupně se také odemykají další prostředí od močálů po vyprahlá údolí. U nás Afrika vůbec nevyšla, není problém ji však zakoupit např. na eBay. Cena je na pět let starou hru kupodivu vyšší než u mnohých novinek.


Dark Souls

Velmi dobře hodnocená, ale také extrémně náročná, komplexní a zábavná hra. Díky své obtížnosti bohužel hodně opomíjená. Dark Souls si totiž nic nezadá s nekompromisně tvrdými až nedohratelnými hrami z devadesátých let. Bez tutoriálů, autohealu a milosrdných checkpointů, za to s obrovským otevřeným světem a nepřáteli, kteří vás rozcupují během několika vteřin. Budete se vztekat, budete umírat na každém kroku, ale pokud máte rádi výzvu a krystalickou hratelnost, nemůžete se neskonale nebavit. Dark Souls je temná hra staré školy, která vám nic neodpustí, ale také vás odmění jako žádná jiná. Pro fanoušky hutných akčních RPG, kteří se nezaleknou obravdu šílené obtížnosti, je tohle naprostá must-have záležitost, stejně jako předchůdce Dead Souls.


Dead Island

Takhle to vypadá, když se vysněná dovolená na slunečném tropickém ostrově zvrtne v boj o přežití. Když se oklepete z prvotního šoku, můžete jít, kam jen dohlédnete. Krásně zpracované prostředí vyloženě láká k průzkumu... tedy lákalo by, nebýt zamořené podivným virem přetvářejícím své hostitele v zombie. Tahle sandboxová zábava od polských vývojářů nabízí spoustu různorodých úkolů a motivační RPG systém, který chytře skrývá všechno to klišé pod pokličku a nabízí dlouhou a různorodou zábavu.


Deus Ex: Homan Revolution

Ne až tak zapomenutá a určitě ne nedoceněná, ale přesto hodně opomíjená hra, která uchvátí všechny fanoušky cyber punku a stealth žánru. Úžasný příběh, extrémně různorodá hratelnost, uvěřitelné prostředí v krásné grafice, psychologie postav, vliv rozhodování hráče na příběh, fantastická ambientní hudba a obrovská zábava, to vše z Deus Ex tryská na všechny strany. Pro mě nejlepší hra všech dob o fous překonávající i fantastický Metal Gear Solid 4 (jemuž je mimochodem velmi blízká), kterou nepochopitelně ignoruje naprostá většina PS3 hráčů z mého okolí.


Fallout 3

Ač zdaleka nedosahuje kvalit legendární jedničky a dvojky, stále jde o výtečné a hutné postapokalyptické RPG z Falloutího světa. Určitě jedno z nejlepších na současné generaci konzolí. Zmlsaní Oblivionisté nejspíš nepřekousnou odlišnost prostředí i herní mechaniky, fanoušci Falloutu zase přechod do 3D, jinou perspektivu, opuštění od tahového boje a přizpůsobení masám. To dělá z Fallouta trojky neoprávněně otloukánka, který se nemůže zavděčit všem. Je to škoda, protože narozdíl od pitomého pokračování New Vegas (které si z nějakého důvodu odneslo lepší hodnocení v recenzích) opravdu poskytuje skvělý herní zážitek.


Far Cry 2

Občanskou válkou zmítaná vyprahlá Afrika není zrovna místo, kde byste chtěli trávit dovolenou jako v Dead Island. Na své pouti za svým živým cílem navštívíte všechna pro Afriku tak typická místa - nekonečné pláně, kaňony, bažiny, džungli i slumy plné hliněných přístřešků. Pěšky, džípem nebo třeba rogalem. Naprosto fantastické a uvěřitelné prostředí vás na první pohled okouzlí, a pak ještě jednou, když zjistíte, jak je interaktivní - trávu i stromy lze zapálit (ohěn se šíří po směru větru), okolo pobíhá africká zvěř, pod vodou to vypadá jako ve skutečnosti. Člověk by se jen zastavil a kochal... nebýt té proklaté malárie. Na Far Cry 2 se sneslo dost novinářské kritiky (dle mého názoru neoprávněné), a tak se jí spousta hráčů zbytečně vyhnula. Ke své škodě.


Mirrors Edge

Pravděpodobně nejvíce podceněná hra této generace konzolí. A také jediná svého druhu. Ujímáte se role parkourového kurýra v blízké budoucnosti, kde totalitní vláda maximálně kontroluje veškeré dění v zemi. Pro doručování balíčků s problematickým obsahem tak nezbývá, než využít osobní kontakt, a to ještě cestou přes střechy budov. Úžasná atmosféra s jedinečnou grafickou stylizací, dokonalá hudba a pocit, že jste "tam", jaký v žádné jiné hře nezažijete. Je obrovská škoda, že tato hra tak propadla, a to i komerčně. Jedinečný zážitek, kde nejdůležitějším tlačítkem je skok.


Rayman Origins

Tohle je krása a nostalgická lahůdka. Po všech těch pitomých 3D předělávkách a nových dílech, které nesahají svým předchůdcům ani po kotníky, přišel Rayman Origins. Na nic si nehraje, nesnaží se nic křečovitě vylepšovat ani se zalíbit moderním konzumentům. Vrací se ke kořenům. A s ním i spousta neuvěřitelně krásné kreslené 2D grafiky, tuny humoru, skvělá hudba a pekelná obtížnost. Přesně tak, jako v prvním dílu z roku 1996. Toto je snad jediné poctivé pokračování herní legendy, které mě ani trochu nezklamalo. Prodejnost bohužel ukázala, že tento typ her už dnes nemá šanci na komerční úspěch. Obrovská škoda.


Sniper Ghost Warrior

Hra, ve které je každý výstřel svátkem. Většinu času budete trávit skrýváním se v houštinách a čekáním na vhodnou příležitost. Tento typ her je dokonalým protikladem všudypřítomných stříleček, v nichž hráč kosí nepřátele kadencí sto padlých za minutu. Tady pokus o podobný postup končí nekompromisně obrazovkou s nahráváním poslední uložení pozice. Kradmý a opatrný přístp je kritickou nutností. O to větší pocit zadostiučinění má jakýkoliv pokrok ve hře. Herně mi Sniper Ghost Warrior hodně připomněl legendární Tenchu, jen s větším odstupem od nepřátel a jiným prostředím.


Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2

Jméno Toma Clancyho je zárukou kvalitní vojenské simulace, v tomto případě navíc vyšperkované k naprosté dokonalosti. Pokud máte dobrého kamaráda s PS3, je kooperativní multiplayer v Rainbow Six Vegas 2 to nejlepší, co můžete vyzkoušet. Hra vyloženě nutí ke kradmému postupu, vzájemné výpomoci a maximálně zvládnuté komunikaci (headset nutností). V žádné jiné kooperaci jsem nezažil tak silnou atmosféru a zábavu jako v módu Terrorist hunt nacházejícím se v této hře. Můžete (a budete) to hrát pořád dokola a bude vás to bavit víc a víc. Tohle je stealth simulace staré školy v tom nejlepším slova smyslu. Taková, jaká už nikdy nevznikne.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 4. 6. 2012, 19:20, zobrazeno 3599x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení