Sling Blade (Smrtící bumerang)
Hodnocení
Michal Škrabálek
10/10
Nádherný lidský příběh o lidskosti, pomíjivosti a relativitě spravedlnosti.

Lidský, citlivý, smutný a uvěřitelný příběh o mentálně zaostalém vrahovi jistě nezaujme každého. Pokud vám však něco říká žánr drama, nízkorozpočtový Smrtící Bumerang (Sling Blade) vám svým příběhem přiroste k srdci.

Hlavní roli retardovaného poloblázna Karla ztvárnil naprosto bravurně a uvěřitelně samotný režisér tohoto snímku, Billy Bob Thornton, známý spíše svými hereckými, než režisérskými výkony. Hlavní role Smrtícího bumerangu působí tak věrně a lidsky, že budete váhat, zda ji tak dokonale zvládl psychicky postižený člověk nebo se herec tak úžasně vžil do role postiženého. Obyčejný příběh ztvárněný do velkolepého filmového díla Sling Blade.

Dvojnásobný vrah Karl, který v afektu v dětství zavraždil svou matku i s jejím milencem, je po mnoha letech propuštěn z psychiatrické léčebny. Opouští tak svůj vnitřní svět, který mu dosud naprosto vyhovoval. Nový svět je na něj ale příliš velký a Karlovu křehkou duši presuje ze všech stran, zatímco ošetřovatel z psychiatrie se mu snaží pomoci alespoň zajištěním zaměstnání v malé dílničce. Karl se s problémy začleňuje do normálního života, svou novou práci opraváře motorových sekaček bere svědomitě a poctivě, zvyká si na prostředí tak nepodobné místnostem léčebny. Svět je ale na jednoduchého človíčka, jehož jediným majetkem je několik knih, příliš nekamarádský.

Karl si najde jediného kamaráda, malého kluka Franka, jehož maminka žije s bezcitným milencem, který oba a později i všechny tři psychicky i fyzicky týrá a ponižuje. Malý Frank vytáhne Karla z dřevěné dílny a vytvoří mu tak novou rodinu, ve které skřípe jediné kolečko - agresivní a věčně opilý milenec Frankovy matky. Karlův nepokřivený pohled na spravedlnost tak dostane všechny do situace, která se neměla a zároveň musela stát. Karl jako jediný je nakonec schopen postavit se problému čelem a samotný název filmu Smrtící bumerang dá rychle tušit, jak všechno dopadne.

Sling blade získal plným právem filmového Oscara za svůj skvělý scénář, a jako třešničku na dortu zmíním už jen výborný hudební doprovod, skvělé vedlejší role a uvěřitelné prostředí bez laciných hollywoodských efektů. Doporučuji původní originál s českými titulky, dabingem se připravíte o velký kus zážitku.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 17. 8. 2007, 08:58, zobrazeno 31365x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení