Málokterý film mne přibil k židli tak, jako Telefonní budka. Toto na první pohled adrenalinové drama, psychologická šílenost odehrávající se na pár metrech čtverečních, staví do opozice úspěch s bezmocností. Phone Booth je důkaz, že fantastický a mrazivě originální filmový snímek lze natočit během deseti dnů, s několika herci po ruce, na rohu ulice.
Začátek Telefonní budky uvrhne diváka do všedního dne v New Yorku. Nekonečné zástupy lidí spěchajících do práce a mezi nimi kravaťácký frajírek Stu Shepard (výborně hraje Colin Farrel) se svým poskokem. Vše klape jako po másle, Stu bezohledně a systematicky obelhává své obchodní partnery a dosud mu to perfektně prochází. Až do okamžiku, kdy osudově zvedne sluchátko v jedné z mála funkčních telefonních budek, aby zavolal své milence. Od tohoto okamžiku se z "cool" Stua stane bezmocná loutka, za jejíž nitky tahá neznámý zločinec. Stue se až do konce filmu stává vězněm nicotné telefonní budky.
Vyděrač (charismatický hlas Keifera Shuterlanda) na telefonu sobeckého Stua postupně donutí přiznat se ke svým hříchům, svléknout svůj kabát naplněný lží a obrazně nahého ukázat svou podlou povahu. Během několika minut se z nažehleného rádobybosse stane naprostá nula zadupaná do země svým vlastním egem, svou nicotnou touhou po moci.
Málokterý film vám na osmdesát minut zrychlí krevní oběh a nedovolí ani odejít na záchod. Snímek Telefonní budka je prakticky jeden dlouhý dialog ústící ve známou myšlenku - žádná lež nezůstane utajena. Je to úžasná hra kočky s myší. Kočky, která není vidět a myši, jež ostatní považují za neporazitelnou šelmu. Možná záměrně i konec skvostného snímku Phone Booth zůstane poněkud otevřený.
Máte-li možnost, pusťte si Phone Booth v originále. Český dabing jsem sice neslyšel, ale vůbec si neumím představit adekvátní českou náhradu k dokonalému hlasu Keifera Shuterlanda. Na něm film staví minimálně z poloviny. Pro mne je Telefonní budka jeden z nejlepších snímků a filmových překvapení vůbec.
Komentáře (2)