K-PAX (Svět podle Prota)
Hodnocení
Michal Škrabálek
9/10
Fantasy snímek, jenž ve vás nechá s každou minutou více otazníků.

Pokud vám nejsou cizí žánry drama, sci-fi či fantasy, doporučuji ke shlédnutí nepříliš známý, ale překvapivě skvělý a mezi nepočetnými diváky oceňovaný filmový kousek K-PAX (Svět podle Prota).

Unavený psychiatr dostává do své péče cizince Prota, muže bez totožnosti, který tvrdí, že není člověk, pochází ze vzdálené planety K-PAX a zemi pouze navštívil. Jeho argumenty jsou přesvědčující, znalosti fyziky a astronomie úžasné, velmi citlivě reaguje na světlo a dokáže léčit své spolupacienty. Lékař se pomocí hypnózy vydává do jeho mysli a objevuje zvláštní kouty jeho minulosti.

Scénář je neobvyklý, první polovina plyne poměrně předvídatelným směrem, aby se rázem vše otočilo a pointa se objevila jinde. Pokud vás unavují dialogy, K-PAX vás unudí k smrti, protože je na nich vyloženě postaven. Některé scény, kdy Prot baští banán vcelku, či obrovské planetárium, na jehož stěny maluje umístění "své" planety v kosmu, se jen tak nezapomínají. Jen v málokterém sfi-fi snímku nenarazíte na žádné efekty, jako tady.

V filmu K-PAX uslyšíte skvělou hudbu a shlédnete výborně herecky zvládnuté hlavní role v podání Jeffa Bridgese a především Kevina Spaceyho. Snímek vás přinutí zamyslet se, přímo vybízí k fantazírování a konec rozhodně nic nevyřeší. Režisér záměrně nechal hlavní myšlenku otevřenou a roviny příběhu rozpletené, takže ani u závěrečných titulků si nebudete jisti, zda je Prot skutečně mimozemšťan, či pouze psychicky narušený muž.

Originální, příjemný a bohužel poměrně zapadnutý Svět podle Prota jednoznačně doporučuji všem, kdo holdují fantazírním filmovým žánrům.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 30. 7. 2007, 08:58, zobrazeno 31594x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení