Rádi sledujete psychologické, abstraktní, mystické a jinak nevšední žánry filmů? Rádi nad příběhem přemýšlíte, zajímají vás motivy a myšlenkové pochody hlavních postav? Nevadí vám smutný děj a chybějící happy end? Pak se vám bude líbit tahle sbírka zajímavých filmů s podobnou tematikou.

Beautiful Mind

Beautiful MindSilný příběh Beautiful Mind založený na skutečném životě nositele nobelovy ceny za ekonomii, Johna Forbese Nashe. Nepochopený génius snímku Čistá duše neustále bojuje se svým okolím i sám se sebou. Nepřipouští si, že jeho myšlenky jsou zkreslené a realita úplně jiná.

K-PAX

K-PaxNepříliš známé, ale překvapivě skvělé a mezi nepočetnými diváky oceňované sci-fi s prvky dramatu a fantasy. Unavený psychiatr dostává do své péče cizince Prota, muže bez totožnosti, který tvrdí, že není člověk, pochází ze vzdálené planety K-PAX a zemi pouze navštívil. Jen v málokterém filmu zůstává závěr otevřený, jako v případě K-PAXu.

Sling Blade

Sling BladeFantastická herecká exhibice režiséra Billy Boba Thorntona, který si střihnul hlavní roli mentálně zaostalého Karla. Ten je po mnoha letech propuštěn z psychiatrické léčebny za vraždu své matky a jejího milence. Po propuštění nemá kam jít a začíná nový život v dřevěné kůlně jako opravář zahradních sekaček.

21 grams

21 gramsZpočátku hůře pochopitelný, později dokonale propletený příběh několika lidí, jejichž křehké životy se spojily v okamžiku tragické nehody. Několik porcí děje směřuje k jedinému cíli - ke smrti, která je každému blíže, než si myslí. V jejím okamžiku člověk prokazatelně ztratí 21 gramů své hmotnosti. Je to duše?

Hotel Rwanda

Hotel RwandaZfilmovaný kus kruté historie, ostudy humanitárních sil celého světa. Když roku 1993 propukla ve Rwandě kmenová válka Hutu a Tutsii, celý svět včetně OSN svou nečinností neschopně přihlížel genocidě, během níž nesmyslně zemřelo přes milion, většinou nevinných, lidí.

Shawshank Redemption

Shawshank RedemptionNenáročná pohádka pro masy, avšak s brilantním technickým i emočním zpracováním, skvělým (a dlouhým) příběhem a výbornými hereckými výkony. Mladý bankéř je na doživotí nespravedlivě odsouzený za vraždu, s čímž se nesmíří a bojuje svou pevnou vírou a nadějí.

Se7en

Se7enPoněkud tvrdší psychothriller podobný Mlčení jehňátek. Dvojice detektivů v nekonečném dešti řeší sérii vražd inspirovaných sedmi smrtelnými hříchy - obžerstvím, lakotou, leností, závistí, hněvem, pýchou a smilstvem. Špagátkem popotahované nervy neuklidní ani krutý závěr.

United 93

United 93Jedna z několika filmových adaptací tragédie 11. září 2001, kdy tři letadla s nevinnými lidmi řízeně spadnou do nejobydlenějších částí amerického velkoměsta. Děj tohoto až dokoumentárně natočeného snímku se opírá o čtvrté letadlo unesené teroristy ve stejnou dobu, avšak bez zdárného zasažení cíle. Nad očekávání skvěle zvládnutý psychologický snímek bez jediné kapky krve.

Falling Down

Falling DownStudie jednání člověka, kterého přemohl nekonečný stres každodenního života a jednoduše mu ruplo v bedně. V okamžiku automobilové zácpy se rozhodne jednat podle svého. Skvělou myšlenku občas kazí více či méně kýčovité úryvky, prvky černého humoru a nejvíce pak nezajímavé zakončení. Jednodušší film ideální pro zkrácení zimního večeru.

Dark Water

Dark WaterPsychologické drama, ve kterém autoři vsadili na hru nepříjemných barev, industriální pustoty a špíny. Mladá žena řeší rozvodové tahanice, zatímco její dcerka navazuje kontakt se "smyšlenou" dívkou. To nakonec vede k rozproudění děsivého příběhu.

Collateral

CollateralChladný thriller obyčejného taxikáře žijícího svůj výjimečně poctivý a slušný život. Tedy až do chvíle, než na něj zamává masový vrah, který se svým novým rukojmím musí stihnout pět vražd během jedné noci. Během té se stanou závislí jeden na druhém.

Danny the dog

Danny the DogAkční, krutý, ale přesto smutný thriller o mentálně zaostalém mladíkovi Dannym, který je odmalička vychováván jako bojový otrok. Stačí mu sundat obojek a na povel vyplení místnost od všeho živého. Až do chvíle, kdy náhodou potká slepého ladiče pian, který mu ukáže jiný život.

Final Cut

Final CutSci-Fi příběh s odvážnou a znepokojující myšlenkou zachycující nahrávání lidských životů pomocí očních implantátů. Tzv. střihač lidských životů po smrti člověka tyto nahrávky kompletuje a sestavuje z nich příběh pro pozůstalé. Bohužel pro něj i jeho život skrytě zaznamenáván, což se mu stane osudným.

Identity

IdentityZpočátku tuctový rádobyhorůrek se přeměňuje ve skvělou psychologickou hru emocí a strachu. Teprve od poloviny začnete chápat, že všechno je jinak, náhody nejsou náhodami a realita se poněkud pokroutila. Zvláště v hlavě člověka, který neodhalil svou vlastní identitu.

Silent Hill

Silent HillTypický polohorror, ve kterém jde v prvé řadě o přežití a ve druhé o pochopení, co se vlastně děje. Nevtíravé akční části bez přílišného střílení, zato s notnou dávkou podivné abstrakce. Za nitky vašich nervů bude spolehlivě tahat postava v kápi s kovovým jehlanem místo hlavy či okultní spolek s cílem obětovat dítě, které jen touží vrátit se do svého snu. Doporučuji také stejnojmennou počítačovou hru, zvláště její druhé a třetí pokračování.

Phone Booth

Phone BoothJednoznačně nejlepší drama, jaké jsem viděl. Celá "pohádka" se odehrává v jedné telefonní budce s mrazivým hlasem za vašimi zády. Tento film s dokonale překvapivým závěrem vás zaručeně nepustí ze židle. Vydírání má mnoho podob, tato nejkrutější je však nečekaně oprávněná.

White Noise

White NoiseV tomto psychologickém horroru se nejprve sžijete s harmonickým vztahem dvou spokojených lidí, který se záhy rozpadne smrtí jednoho z nich. Přesto oba svou roli neopustí do konce filmu. Posunky mrtvé ženy pomáhají odhalovat nepříjemnou realitu těm, kdo jí začnou nakukovat na zoubek.

The Cube 1, 2

The CubePsychologický Sci-Fi thriller odehrávající se na několika metrech čtverečních. Šest lidí se probudí mezi studenými holými zdmi a snaží se pochopit situaci. Zjišťují, že se nachází v podivném mechanismu krychlí, ze kterých hledají východ a snaží se vyhnout všudypřítomné smrti. Mění se čas, gravitace, mizí vzpomínky a rostou konflikty uvnitř zmenšující se skupiny přeživších.

King Kong

King KongNe, nezbláznil jsem se. Opravdu doporučuji k shlédnutí tento mimořádně kýčovitý, rozvláčný, nudný a naprosto neoriginální kousek komerce. Jediným důvodem je brilantní technické zpracování. Poprvé jsem měl pocit, že počítačově rozpohybovaná zvířata jsou skutečná. Zvláště souboj T-Rexe s tou přerostlou opicí je pěkně zpracovaný.

The Skeleton Key

The Skeleton KeyJeden z mála filmů, jehož pointu a jednotlivé části děje začnete rozkrývat až na úplném závěru. Teprve potom vám začnou souvislosti dávat smysl. Vše se odehrává v usedlosti, kam se mladá opatrovatelka vydává pečovat o umírajícího muže. Její krása se však stala součástí nehezkého plánu majitelky domu.

The Others

The OthersV tomto potemělém snímku vám bude na nervy brnkat úzkost opuštěné ženy čekající na svého manžela z války, její dvě malé děti alergické na sluneční světlo a podivné služebnictvo starající se o staré venkovské sídlo. Vcelku průměrný děj končí velmi překvapivým a originálním závěrem.

28 Days Later

28 Days LaterPředstavte si, že se probudíte z komatu a nemocnice je úplně pustá. Vlastně je pustý celý Londýn. Pustý a kompletně zdevastovaný. Postupně zjišťujete, že zatímco jste si 28 dní pospával, v okolí řádil geneticky vyvinutý virus, jehož výsledky brzy poznáte na vlastní kůži. Bohužel druhá polovina se zbytečně zvrhává v akční slátaninu.

Sixth Sence

Sixth SenceSice postarší, ale stále dobrý příběh o psychologovi, který má problém vyrovnat se sám se sebou od okamžiku, kdy má léčit malého chlapce. U tohoto filmu je třeba přemýšlet, pointa přichází jako obvykle až nakonec.

Secret Window

Secret WindowPsychologická válka mezi schizofrenickým spisovatelem a... kým vlastně? Zpočátku se to bude zdát poměrně jasné, pravda však vychází odněkud jinud. Jak už to u psychothrillerů bývá.

Cast Away

Cast AwayTak trochu robinsonovská pohádka o člověku žijícím svůj uspěchaný život ve stresu, bez trochy času na svou rodinu. Své priority přehodnotí teprve poté, až ztroskotá na pustém ostrově. Když je zachráněn, zjistí, že jeho rodina je minulostí.

Fany

FanyJeden z mála českých filmů (nepočítaje skvělé české komedie), který mne zaujal. Smutný příběh mentálně zaostalé ženy, jejíž jediným štěstím jsou zatoulaní psi a televizní reklamy.

Shaolin Soccer

Shaolin SoccerJaponci jsou zvláštní. Pokud tuhle komedii mysleli vážně, asi jsem ji nepochopil. Po rozvláčném začátku se děj změní v hromadu počítačových efektů a určitě se dobře pobavíte. Nejlépe v původním japonském originálu s českými titulky.

České komedie

Předpokládám, že české perly neminuly nikoho, tak snad jen namátkou Cesta z města, Samotáři, Slunce seno..., Vesničko má středisková, Kolja, Knoflíkáři, Dobrý voják Švejk, Tankový prapor, Černí baroni... Ale ty snad nestojí za zmínku, zná je každý.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 2. 1. 2007, 09:04, zobrazeno 103281x, dnes 0x
2.8 5Hodnocení