Beautiful Mind (Čistá mysl)
Hodnocení
Michal Škrabálek
9/10
Tento film vás přišpendlí ke gauči až do závěrečných titulků.

Silný příběh Beautiful Mind založený na skutečném životu nositele nobelovy ceny za ekonomii, Johna Forbese Nashe. Nepochopený matematický génius snímku Čistá duše neustále bojuje se svým okolím i sám se sebou. Nepřipouští si, že jeho myšlenky jsou zkreslené a realita úplně jiná.

K filmu jsem přistupoval s despektem (netušíc, že si vysloužil mnoho ocenění i Oscara) a první třičtvrtěhodinku se tak nějak pronudil. Poté přišela nečekaná změna a také můj pocit, že člověk by se měl chovat tak, aby po jeho nicotné smrti na tomto světě zůstalo alespoň něco, co stojí za to. Po překousnutí trochu nudné romantiky na začátku Čisté duše se vynoří velkolepý děj a herecké výkony, které se nezapomínají.

Zezačátku se tváří Beautiful Mind spíše jako plytké romantické drama. Později příběh mnoho předchozích událostí vysvětluje v novém rozměru a v jiných souvislostech. John Nash, kterého výborně ztvárnil Russel Crowe, žije svým vymyšleným světem a nepřipouští si, že se u něj rozvíjí těžká schizofrenie a jeho práce pro vládu a vojsko není taková, jak se zdálo. Do poslední chvíle divák netuší, co je skutečnost a co Nashovy nekonečné schizoidní představy.

Díky skvěle zpracovanému tématu máme možnost nahlédnout do mysli takto postiženého člověka, do jeho pohledu na náš i jeho svět, což je jedna z věcí, která film obrovsky vytáhla nahoru. Děj se přesouvá z Johnových mladých let na univerzitě do psychiatrické léčebny, kde ho i přes tvrdou léčbu dále pronásledují jeho představy, přes rodinné problémy středního věku kombinované s vrácenou psychickou nemocí až po stáří, kdy získává to, po čem celý život toužil.

Snímek Čistá duše (Beautiful Mind) vyniká také výbornou hudbou Jamese Hornera (doporučuji soundtrack) a Howardovou režií. Až zpětně si uvědomíte, že některé původně nenápadné scény dostanou z rozuzlením jiný rozměr.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 6. 9. 2007, 09:27, zobrazeno 30829x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení