Babel
Hodnocení
Michal Škrabálek
8/10
Od začátku do konce napínavé jako guma u spoďárů. Bude se vám líbit.

Nečekaně chytlavé drama od autorů filmu 21 gramů. Čtyři zdánlivě nesouvisejcí příběhy obyčejných lidí se postupně splétají do jediné dějové linie. Mladí manželé na dovolené. Dva kluci hrající si s loveckou puškou. Chůva prahnoucí po účasti na svatbě svých příbuzných. Hluchoněmá dívka se zvláštními psychickými problémy...

Zprvu mne odradil Brat Pitt v jedné z hlavních rolí. Většinou se podobným alternativním filmům vyhýbá, naštěstí. Tentokrát ale musím uznat, že zahrál skvěle. Babel je film, který straší. Ukazuje "Ty ty ty, takhle to dopadne, když zapomeneš na zodpovědnost". Každý z příběhů dopadne alespoň částečně špatně. Kupodivu právě proto je film tak napínavý a strhující.

Režisér Alejandro González Ińárritu má cit pro vyprávění těžkostí úplně obyčejných lidí. Film je plný bezmoci a zoufalství. Lidé ve filmu často duševně i fyzicky trpí, pláčou. Manželský pár, kde už to nějaký čas příliš neklape, je během dovolené násilně ztmelen téměř smrtelným zraněním ženy. Chůva v touze po rodině unese svěřené děti do jiného státu. Hluchoněmá japonka se uchyluje k podivnému jednání vůči vrstevníkům. Syn pastýře vystřelí na autobus a zasáhne člověka. Každá z uvedených situací nějak zasáhne ty ostatní.

Babel je poutavý snímek plný napětí. Oproti zmiňovaným 21 gramům je předvídatelnější (velmi brzy zjistíte souvislosti) a přímočařejší. Z děje lze vysledovat naléhání režiséra na své diváky, všudpyřítomné upozorňování na důsledky malé neopatrnosti. To vše v multikulturním prostředí od Evropy přes Maroko, Mexiko, až po Japonsko. K tomu výborná hudba, ozvučení a skvěle zahrané hlavní role.

Pokud máte rádi alternativní filmové žánry, neobvyklé podání děje a nevadí vám důraz na utrpení, Babel vás nezklame.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 10. 4. 2008, 09:31, zobrazeno 40145x, dnes 0x
5.0 1Hodnocení