13 rad, jak se nenechat napálit na Facebooku

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 9. červenec 2012

Věděli jste, že Facebook poskytuje vaše velmi citlivé informace lidem, kteří se často pokouší vás okrást nebo vám ublížit? Nebo že se vaše profilová fotografie tajně zobrazuje v reklamách a vaše jméno na úplně cizích stránkách? Podívejte se, jak tomu zabránit.

alert.png Facebook opět změnil strukturu menu pro nastavení soukromí.
Jednotlivé položky se tedy upravují mírně odlišně, než je uvedeno v tomto návodu. Nastavení je však intuitivní a dohledatelné i v nové struktuře menu.

1. Vaše profilová fotografie v reklamách

Tohle je podpásovka. Facebook svévolně zobrazuje vaši profilovou fotku v reklamách. A to i v reklamách na věci, které byste nikdy nedoporučili. Čucháte ten podraz? Zastavte to!

Obrana
Nastavení Soukromí (ikonka vpravo v horním menu) > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Reklamy > Upravit nastavení > Upravit nastavení reklam třetích stran > V rozbalovací nabídce zvolte Nikdo > Uložit. Všimli jste si, jak je to hezky schované?
Pozor, to je jen polovina toho svinstva. Zbytek pořešte takto: Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Reklamy > Upravit nastavení > Upravit nastavení reklam se společenským kontextem > V rozbalovací nabídce zvolte Nikdo > Uložit. Fujtajxl.


2. Aplikace, kterým vaši přátelé povolili shromažďovat VAŠE citlivé údaje

Čím více máte na Facebooku "přátel", tím více tzv. aplikací (nástrojů, které například umožní vkládat na Facebook graficky upravené fotografie) sbírá informace o vás. Adresa, e-mail, telefon, vaše fotka... to všechno putuje často k těm, kteří to umí a chtějí velmi rychle zneužít. Bez vašeho vědomí. Facebook samozřejmě tvrdí, že on za nic nemůže. A ve skutečnosti má pravdu. Tyto vaše údaje totiž nevědomky předávají aplikacím vaši přátelé jednoduše tím, že tyto aplikace používají. Je to chytře udělané, protože i když je to neuvěřitelná sviňárna, zodpovědnost nesou vaši přátelé. A jistě víte, že ti "odkliknou" každé pitomé okýnko.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Jak uživatelé využívají vaše informace v používaných aplikacích > Upravit nastavení > Zrušit zaškrtnutí všech políček > Uložit. A máte pokoj.


3. Aplikace, kterým jste omylem povolili přístup k vašim datům

Naprostá většina lidí odklikne jakékoliv okénko, které jim (nejen) Facebook vyplivne na obrazovku. Smutné je, že často tato okénka upozorňují na velká rizika, která souvisí s vaší bezpečností. V téhle chvíli má pravděpodobně k vašim soukromým informacím přístup několik tisíc úplně cizích lidí a desítky nebezpečných aplikací, které vycucávají všechny ty údaje jako je vaše adresa, e-mail (už víte, proč vám chodí spam?), jména členů vaší rodiny, telefonní číslo nebo vaše fotka. Tyto aplikace jsou v podstatě viry. Minimálně část z nich je prostě podvod. A víte co? Zakažte je. Facebook vám bude fungovat stejně jako doposud, jen pro vás bude mnohem bezpečnější a nikdo vás nebude špehovat ani zveřejňovat příspěvky vaším jménem.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Aplikace, které používáte > Odebrat nežádoucí a obtěžující aplikace > v seznamu u každé aplikace klikněte vpravo na křížek > v dialogovém okénku zaškrtněte Odstranit veškerou aktivitu aplikace > klikněte na Odebrat. Toto opakujte pro všechny aplikace. Pokud jich máte v seznamu více než deset, jste nezodpovědné hovádko, které by do vlastního bytu pustilo i zloděje v dresu Jaromíra Jágra.


4. Vaše data z Facebooku na cizích webových stránkách

Facebook je sviňa. S čistým svědomím vaše osobní údaje prodává velkým firmám, které vás následně na webových stránkách (mimo Facebook!) otravují třeba tím, že doplňují vaše celé jméno a příjmení do komentářů nebo vkládají vaši fotku do počítačových her na webu. To jsme to dopracovali. Zakázat. Hned!

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Okamžité přizpůsobení > Upravit nastavení (tady Facebook tuší, že jste ho prokoukli, a tak se vám bude snažit nakrásně videem nabulíkovat, že je vlastně úplně neškodný a nevinný > prďte na něj a klikněte na Zavřít) > zrušte zaškrtnutí volby Umožnit okamžité přizpůsobení na partnerských webových stránkách. Bezva, hned se lépe dýchá.


5. Vaše facebookovské informace ve vyhledávačích

Vaše kontaktní informace a další citlivé údaje, které zadáte na Facebooku, se jaksi mimochodem automaticky zveřejňují na stovkách jiných stránek mimo Facebook. Třeba v Seznamu nebo v Googlu. Chcete, aby váš šéf věděl o každém vašem uprdnutí? Pokud ne, pomozte si následujícím postupem.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Veřejné vyhledávání > Upravit nastavení > zrušte zaškrtnutí volby Umožnit veřejné vyhledávání.


6. Cizí příspěvky na vašem profilu

Opravdu si myslíte, že je dobrý nápad, aby na váš profil Facebooku mohli vkládat blbosti a reklamy všichni vaši "přátelé"? Necháte si od svých známých psát do soukromého deníku nebo neomezeně a bez dohledu hrabat ve svém počítači? Jasně, že ne. Příspěvky vašich přátel patří na vaši zeď, tedy mezi příspěvky všech těch facebookovských lidiček, se kterými komunikujete. Rozhodně to ale nepatří do vašeho profilu mezi vaše osobní příspěvky.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení >Timeline a vaše označování > Upravit nastavení > Kdo může zveřejňovat příspěvky na vašem profilu > z nabídky zvolte Nikdo. To už je lepší.


7. Vaše jméno na cizích a nesouvisejících fotkách

Věděli jste, že vás kdokoliv může přiřadit k jakékoliv fotografii? Třeba k fotografii úplně cizího ožralého zvracejícího člověka nebo k obrázku s hromadným vánočním přáním zaslaným lidem, kteří vás vůbec neznají. Líbilo by se vám, kdyby někdo lepil červeným panáčkům na semaforech přes hlavu vaše fotky? To je totiž úplně totéž. Zakažte Facebooku tuhle habaďůru.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení >Timeline a vaše označování > Upravit nastavení > tady je třeba změnit více věcí:

  • Zkontrolovat příspěvky, v nichž vás přátelé označí... > Zapnuto
  • Kdo může vidět příspěvky, ve kterých jste byli v profilu Timeline označeni > Vlastní nastavení > Pouze já
  • Zkontrolovat označení, která vaši přátelé přidali do vašich osobních příspěvků > Zapnuto
  • Kdo může vidět návrhy na označení při nahrávání fotek, na nichž je osoba, která vypadá jako vy > Nikdo (tohle je nejdůležitější)

8. Neveřejné příspěvky dostupné všem

Může se stát, a také nejspíš stalo, že některé vaše příspěvky, které jste publikovali pro své přátele, jsou zcela veřejné a dostupné úplně všem. Vzpomeňte si, jak intimní věci občas na Facebooku píšete. A ty mohou být volně dostupné komukoliv. Naštěstí lze velmi elegantně tyto příspěvky označit tak, aby se zobrazovaly opět pouze vašim přátelům.

Obrana
Nastavení Soukromí > Omezení nastavení cílové skupiny uživatelů u minulých příspěvků > Správa viditelnosti dřívějších příspěvků > Omezit staré příspěvky. No vida, ani to nebolelo.


9. Zahlcení otravnými pozvánkami

Jistě to znáte. Každou chvíli vám chodí na fejsbůku od přátel pozvánky do naprostých pitomin, které vás vůbec nezajímají (a naopak mohou ještě sbírat a zneužívat citlivé údaje z vašeho profilu). Pokud máte zvlášť aktivního "přítele", který vás s pozvánkami otravuje, jednoduše můžete všechny pozvánky od něj zablokovat. Nijak se to nedozví a vy budete mít pokoj. Elegantní.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Blokování osob a aplikací > Správa blokování > Do polí Zablokovat pozvánky aplikací a Zablokovat pozvánky na události jednoduše přidejte jména těch, kteří vám pijou krev. Krásné je, že oni se nijak nedozví, že jste je zablokovali, takže se nebudou cítit dotčení (i když by za to spíš měli dostat po papuli). Vůbec nebude na škodu, když zablokujete pozvánky od všech svých přátel. Jsou k ničemu. Vzpomenete si snad na nějakou pozvánku, která vás zaujala?


10. Výchozí nastavení soukromí

Filuta Facebook ve výchozím nastavení všechny vaše příspěvky a vůbec vše, co na Facebooku děláte, označuje jako veřejné. To znamená, že každý váš pšouk si může přečíst třeba šéf, učitel, mamka nebo budoucí partner. Přitom naprostá většina lidí logicky očekává, že publikované příspěvky uvidí jen ti, které označili za své přátele. No, ono to jde, jen to musíme Facebooku jaksi říct.

Obrana
Nastavení Soukromí > Nastavení výchozího soukromí > označte Přátelé.


11. Chraňte svá práva

Věděli jste, že v okamžiku, kdy nahrajete na Facebook fotografii, stává se Facebook prakticky jejím majitelem? Uložením fotografie povolujete Facebooku vaši fotografii využít pro jakékoliv účely, včetně reklamy nebo prodeje třetím stranám. S tím jste souhlasili při registraci. Nenahrávejte proto na Facebook fotografie, které by měly zůstat navždy vaše a neměly by se objevit jinde bez vašeho svolení. Zvláště nebezpečné je to u fotografů nebo grafiků, kteří tímto způsobem prezentují svá díla - uložením na Facebook se prakticky vzdávají svých práv k těmto obrázkům a fotkám.

Obrana
Pokud na Facebook nahráváte fotky nebo vlastní obrázky, vždy je ukládejte již zmenšené, v nízkém rozlišení (např. 700px). Nikdy ne originály! To zvláště platí pro různá umělecká díla a nebo snímky, kterých si vážíte. Takové je lepší na Facebook nevkládat vůbec.


12. Konečné a nejjednodušší řešení všech problémů na Facebooku

Nastavení účtu > Zabezpečení > Deaktivujte svůj účet. Ani to nebolelo. Pokud máte absťák, zkuste Google Plus, není tam tolik smetí a balastu (hloupé aplikace a hloupí lidé). Nejsem sám, kdo zjistil, že na Google Plus je méně lidí, kteří nemají co říct a říkají mnoho a více těch, kteří mají co říct a říkají málo. Není to ideální stav? :-)


13. Závěrečné tipy

Udělejte si laskavost a smažte na Facebooku ze seznamu přátel lidi, které jste nepotkali osobně nebo k nim nemáte nějaký hlubší vztah. Bude z vás lepší člověk. Opravdu.

Zapamatujte si, že cokoliv na Facebooku nebo kdekoliv na internetu zveřejníte, je zpětně dohledatelné. A to i přes to, že vloženou informaci později smažete! Jakmile po třech pivech vložíte na Facebook fotku svého chlupatého zadku, už se vám nepovede ji z internetu nadobro odstranit. Nikdy. Uvědomte si, že co vám přijde vtipné dnes, nemusí se vám zdát vtipné za deset let a nemusí se to zdát vtipné ani vašemu potenciálnímu zaměstnavateli, který si o vás před přijetím bude chtít zjistit vše, co zjistit lze. A nemusí se to zdát vtipné ani té kočce, kterou se chystáte pozvat na rande.

Stejně tak je bláhové myslet si, že když se někde podepíšete jako "Agent 007" a ve svém příspěvku budete někomu například vyhrožovat nebo ho urážet, že nebude možné zjistit vaši identitu. Bude to možné. A poměrně jednoduše. Nepomůže vám ani svatý proxy server. Na internetu nikdo není anonymní. A to je taková malá pozitivní zpráva na konec. Tedy pozitivní pro slušné lidi, kteří se na nechovají jako hovádka.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 9. červenec 2012, zobrazeno 22659x, dnes 2x
Hodnocení4.9 (35)

Články > Návody > Související

15+ tipů pro mobilní verzi webu15+ tipů pro mobilní verzi webu
Mobilní uživatelé dobývají internet. A trpí. Pracovat s běžnou webovou stránku na malém displeji telefonu je totiž...
Co dělat, když vás někdo okrade na internetuCo dělat, když vás někdo okrade na inter...
Nakupujete na Aukru, eBay nebo jiných webech? Pak se dříve nebo později stanete obětí podvodu. Tak to prostě je....
Dark Art - Tajemný koktejl emocíDark Art - Tajemný koktejl emocí
Vyvolávat emoce je cílem téměř každé fotografie. Chcete-li na diváka opravdu zapůsobit a máte rádi temné a smutné...
Tipy pro hezké fotky: Kouzlo ostrostiTipy pro hezké fotky: Kouzlo ostrosti
Tímto článkem pokračuje krátký seriál pojednávající o zlepšování hotových fotografií. Minule jsme si řekli, jak...
Tipy pro hezké fotky: Upravujeme barvyTipy pro hezké fotky: Upravujeme barvy
Ve volném pokračování článku 15 tipů pro hezké fotky si ukážeme na příkladech, proč je fotka emotivnější se ztmavenými...
15 tipů pro hezké fotky15 tipů pro hezké fotky
Dobrá fotografie vyvolává emoce. Těch lze docílit mnoha prostředky. V tomto článku pro začátečníky se pokusím zmínit...

edit Přidat komentář

Komentáře (26)

#26
Anonymni
0
1. červen 2017, jesteanonymnejsi (at) hnupe.cz
Neznamená že když nějaký dement neumí být anonymní že anonymita není to je myšlenka tupce. Já anonymní dovedu být natolik že i policie je na mě krátká tak co to tady meleš. A víš co, rovnou ti to předvedu.ti to názorně. Máš u mě taliř pokud zjistíš kdo nebo odkud jsem nebo jakoukoli mou osobní informaci ... A měla by s tím problém i CIA NSA a podobná verbeš, nemluvě o českých policejních blbečcích. Ti umí sotva zapnout pc. více
#25
Karr
0
2. duben 2017, Karr (at) email.cz
Vše mám nastaveno, kromě přátel jako veřejné a přitom nikdo nic nevidí na mém profilu - klipy, příspěvky na zdi. atd.Nápověda jak se stát viditelným nikde.
#24
Vlasta
0
18. únor 2017
Když jsem se chtěla dnes přihlásit na FB,objevilo se mi tam: Aktualizujte si telefonní číslo. Potřebujeme si ověřit, že je vaše číslo aktuální,abyste se v případě zapomenutého hesla dokázali opět k účtu dostat...Já ale nemám na FB své tel.číslo. Pokud číslo nezadám,nejde se mi přhlásit. Nelze ani přeskočit.Co s tím? Děkuji
#23
ronrogers
0
17. únor 2017, ronrogers93 (at) yahoo.com
Bez tohoto návodu bych i nadále bezradně míjela "nastavení soukromí", protože mne mátlo. Díky za informace, o ktreých jsem neměla ani tušen
#22
máňa
0
18. listopad 2016
Ano, podle bodu 3 jsem včera postupovala, ale žádnou aplikaci tam ani po "nakažení" nemám, měla jsem to i předtím zakázané. Stejně tak u reklam, mám to osekané co to jde. Ráno jsem si projela antivirem PC a nic mi nenašel. Dnes večer jsem se přihlásila na facebook a opět byly ve třech náhodných skupinách přidané mým profilem ty samé odkazy.. ... class="ico"> Znovu se dívám do nastavení - aplikce, reklamy a stále tam mám vše zakázané.
Jinak děkuji za reakci
více
#21
máňa
0
17. listopad 2016, manicka.mana (at) email.cz
Prosím o radu, včera jsem klikla na nějaký odkaz a na obrazovce začala naskakovat nějaká analogová časomíra či co, rychle jsem to zavřela, ale bylo mi jasné, že je něco špatně.. A dnes jsem zjistila, že mým profilem byly uveřejněny ve 3 skupinách nějaké nesmyslné články, které jsem já rozhodně nesdílela! Dá se to nějak zvrátit? Děkuji
Odpověď: Mrkněte na bod 3 v článku. Pravděpodobně jste na Facebooku povolila škodlivé aplikaci přístup ke svému profilu. Aplikaci odeberte a zkontrolujte svůj počítač antivirovým programem. (18. listopad 2016)

#20
Petr Štolfa
0
4. leden 2016, StolfaPetr (at) email.cz
Vážené vedení Facebooku,
tímto zamítám a nesouhlasím s jakýmkoliv použitím či dokonce zneužitím jakéhokoliv mého obsahu, fotek a dalšího materiálu, ani třetí osobou nebo firmou, ani Facebookem samotným. Jinak budu nucen podniknout právní kroky s veškerými důsledky. Pokud se tak již dosud stalo, žádám oznámení a veřejnou i soukromou omluvu obratem. Toto sdělení je právně... podložitelné a závazné dle platného Judikátu. Dnes je pondělí 4.ledna 2016, 17h 58 minut. S pozdravem Petr Štolfa více
Odpověď: Toto sdělení je naprostý a nefunkční nesmysl. (5. leden 2016)

#19
lucka
0
25. srpen 2015, lucka89 (at) seznam.cz
Zdravim. Prosim co mam delat, kdyz mi uz druhy den nejdou vybrane prispevky ? pise mi to toto : potize s nacitani kanalu vybranych prispevku . Vubec nevim co delat
Odpověď: Vybrané příspěvky čeho? Kde konkrétně to hlášení vidíte? (26. srpen 2015)

#18
Petr
0
15. červen 2015, petrhrozny (at) gmail.com
Dotaz, v minulosti jsem dal album s fotkamy a k tomu nějaký text bylo to veřejné. Pod názvem albumu každý viděl text. Od jisté doby dám album s fotkamy a text, fotky ok ale text je vidět aš když kliknu na název albumu. Já by jsem chtěl aby to fungovalo jako před tím. Co mám dělat dík PH
Odpověď: Facebook stále mění uživatelské rozhraní, skrývá a přidává prvky stránky. Když se mu něco znelíbí, trvale to odstraní nebo změní, jindy zase něco přidá. Dělat se s tím nedá nic.

#17
henry
+2
27. únor 2015, heraklukas (at) seznam.cz
Zdravim,chci se zeptat,jak nastavit facebook,aby moji pratele nevideli koho dalsiho mam v pratelich.
Dik za info
Další komentáře
CalmCube2 CMS
RSSGoogle PlusYouTubeVytisknout stránkuGoogle Play Music· Mapa stránek· Mobilní verze · © 1998 - 2018 Michal Škrabálek