Zajímavé filmy, které stojí za zhlédnutí

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 2. leden 2007

Rádi sledujete psychologické, abstraktní, mystické a jinak nevšední žánry filmů? Rádi nad příběhem přemýšlíte, zajímají vás motivy a myšlenkové pochody hlavních postav? Nevadí vám smutný děj a chybějící happy end? Pak se vám bude líbit tahle sbírka zajímavých filmů s podobnou tematikou.

Beautiful Mind

Beautiful MindSilný příběh Beautiful Mind založený na skutečném životě nositele nobelovy ceny za ekonomii, Johna Forbese Nashe. Nepochopený génius snímku Čistá duše neustále bojuje se svým okolím i sám se sebou. Nepřipouští si, že jeho myšlenky jsou zkreslené a realita úplně jiná.

K-PAX

K-PaxNepříliš známé, ale překvapivě skvělé a mezi nepočetnými diváky oceňované sci-fi s prvky dramatu a fantasy. Unavený psychiatr dostává do své péče cizince Prota, muže bez totožnosti, který tvrdí, že není člověk, pochází ze vzdálené planety K-PAX a zemi pouze navštívil. Jen v málokterém filmu zůstává závěr otevřený, jako v případě K-PAXu.

Sling Blade

Sling BladeFantastická herecká exhibice režiséra Billy Boba Thorntona, který si střihnul hlavní roli mentálně zaostalého Karla. Ten je po mnoha letech propuštěn z psychiatrické léčebny za vraždu své matky a jejího milence. Po propuštění nemá kam jít a začíná nový život v dřevěné kůlně jako opravář zahradních sekaček.

21 grams

21 gramsZpočátku hůře pochopitelný, později dokonale propletený příběh několika lidí, jejichž křehké životy se spojily v okamžiku tragické nehody. Několik porcí děje směřuje k jedinému cíli - ke smrti, která je každému blíže, než si myslí. V jejím okamžiku člověk prokazatelně ztratí 21 gramů své hmotnosti. Je to duše?

Hotel Rwanda

Hotel RwandaZfilmovaný kus kruté historie, ostudy humanitárních sil celého světa. Když roku 1993 propukla ve Rwandě kmenová válka Hutu a Tutsii, celý svět včetně OSN svou nečinností neschopně přihlížel genocidě, během níž nesmyslně zemřelo přes milion, většinou nevinných, lidí.

Shawshank Redemption

Shawshank RedemptionNenáročná pohádka pro masy, avšak s brilantním technickým i emočním zpracováním, skvělým (a dlouhým) příběhem a výbornými hereckými výkony. Mladý bankéř je na doživotí nespravedlivě odsouzený za vraždu, s čímž se nesmíří a bojuje svou pevnou vírou a nadějí.

Se7en

Se7enPoněkud tvrdší psychothriller podobný Mlčení jehňátek. Dvojice detektivů v nekonečném dešti řeší sérii vražd inspirovaných sedmi smrtelnými hříchy - obžerstvím, lakotou, leností, závistí, hněvem, pýchou a smilstvem. Špagátkem popotahované nervy neuklidní ani krutý závěr.

United 93

United 93Jedna z několika filmových adaptací tragédie 11. září 2001, kdy tři letadla s nevinnými lidmi řízeně spadnou do nejobydlenějších částí amerického velkoměsta. Děj tohoto až dokoumentárně natočeného snímku se opírá o čtvrté letadlo unesené teroristy ve stejnou dobu, avšak bez zdárného zasažení cíle. Nad očekávání skvěle zvládnutý psychologický snímek bez jediné kapky krve.

Falling Down

Falling DownStudie jednání člověka, kterého přemohl nekonečný stres každodenního života a jednoduše mu ruplo v bedně. V okamžiku automobilové zácpy se rozhodne jednat podle svého. Skvělou myšlenku občas kazí více či méně kýčovité úryvky, prvky černého humoru a nejvíce pak nezajímavé zakončení. Jednodušší film ideální pro zkrácení zimního večeru.

Dark Water

Dark WaterPsychologické drama, ve kterém autoři vsadili na hru nepříjemných barev, industriální pustoty a špíny. Mladá žena řeší rozvodové tahanice, zatímco její dcerka navazuje kontakt se "smyšlenou" dívkou. To nakonec vede k rozproudění děsivého příběhu.

Collateral

CollateralChladný thriller obyčejného taxikáře žijícího svůj výjimečně poctivý a slušný život. Tedy až do chvíle, než na něj zamává masový vrah, který se svým novým rukojmím musí stihnout pět vražd během jedné noci. Během té se stanou závislí jeden na druhém.

Danny the dog

Danny the DogAkční, krutý, ale přesto smutný thriller o mentálně zaostalém mladíkovi Dannym, který je odmalička vychováván jako bojový otrok. Stačí mu sundat obojek a na povel vyplení místnost od všeho živého. Až do chvíle, kdy náhodou potká slepého ladiče pian, který mu ukáže jiný život.

Final Cut

Final CutSci-Fi příběh s odvážnou a znepokojující myšlenkou zachycující nahrávání lidských životů pomocí očních implantátů. Tzv. střihač lidských životů po smrti člověka tyto nahrávky kompletuje a sestavuje z nich příběh pro pozůstalé. Bohužel pro něj i jeho život skrytě zaznamenáván, což se mu stane osudným.

Identity

IdentityZpočátku tuctový rádobyhorůrek se přeměňuje ve skvělou psychologickou hru emocí a strachu. Teprve od poloviny začnete chápat, že všechno je jinak, náhody nejsou náhodami a realita se poněkud pokroutila. Zvláště v hlavě člověka, který neodhalil svou vlastní identitu.

Silent Hill

Silent HillTypický polohorror, ve kterém jde v prvé řadě o přežití a ve druhé o pochopení, co se vlastně děje. Nevtíravé akční části bez přílišného střílení, zato s notnou dávkou podivné abstrakce. Za nitky vašich nervů bude spolehlivě tahat postava v kápi s kovovým jehlanem místo hlavy či okultní spolek s cílem obětovat dítě, které jen touží vrátit se do svého snu. Doporučuji také stejnojmennou počítačovou hru, zvláště její druhé a třetí pokračování.

Phone Booth

Phone BoothJednoznačně nejlepší drama, jaké jsem viděl. Celá "pohádka" se odehrává v jedné telefonní budce s mrazivým hlasem za vašimi zády. Tento film s dokonale překvapivým závěrem vás zaručeně nepustí ze židle. Vydírání má mnoho podob, tato nejkrutější je však nečekaně oprávněná.

White Noise

White NoiseV tomto psychologickém horroru se nejprve sžijete s harmonickým vztahem dvou spokojených lidí, který se záhy rozpadne smrtí jednoho z nich. Přesto oba svou roli neopustí do konce filmu. Posunky mrtvé ženy pomáhají odhalovat nepříjemnou realitu těm, kdo jí začnou nakukovat na zoubek.

The Cube 1, 2

The CubePsychologický Sci-Fi thriller odehrávající se na několika metrech čtverečních. Šest lidí se probudí mezi studenými holými zdmi a snaží se pochopit situaci. Zjišťují, že se nachází v podivném mechanismu krychlí, ze kterých hledají východ a snaží se vyhnout všudypřítomné smrti. Mění se čas, gravitace, mizí vzpomínky a rostou konflikty uvnitř zmenšující se skupiny přeživších.

King Kong

King KongNe, nezbláznil jsem se. Opravdu doporučuji k shlédnutí tento mimořádně kýčovitý, rozvláčný, nudný a naprosto neoriginální kousek komerce. Jediným důvodem je brilantní technické zpracování. Poprvé jsem měl pocit, že počítačově rozpohybovaná zvířata jsou skutečná. Zvláště souboj T-Rexe s tou přerostlou opicí je pěkně zpracovaný.

The Skeleton Key

The Skeleton KeyJeden z mála filmů, jehož pointu a jednotlivé části děje začnete rozkrývat až na úplném závěru. Teprve potom vám začnou souvislosti dávat smysl. Vše se odehrává v usedlosti, kam se mladá opatrovatelka vydává pečovat o umírajícího muže. Její krása se však stala součástí nehezkého plánu majitelky domu.

The Others

The OthersV tomto potemělém snímku vám bude na nervy brnkat úzkost opuštěné ženy čekající na svého manžela z války, její dvě malé děti alergické na sluneční světlo a podivné služebnictvo starající se o staré venkovské sídlo. Vcelku průměrný děj končí velmi překvapivým a originálním závěrem.

28 Days Later

28 Days LaterPředstavte si, že se probudíte z komatu a nemocnice je úplně pustá. Vlastně je pustý celý Londýn. Pustý a kompletně zdevastovaný. Postupně zjišťujete, že zatímco jste si 28 dní pospával, v okolí řádil geneticky vyvinutý virus, jehož výsledky brzy poznáte na vlastní kůži. Bohužel druhá polovina se zbytečně zvrhává v akční slátaninu.

Sixth Sence

Sixth SenceSice postarší, ale stále dobrý příběh o psychologovi, který má problém vyrovnat se sám se sebou od okamžiku, kdy má léčit malého chlapce. U tohoto filmu je třeba přemýšlet, pointa přichází jako obvykle až nakonec.

Secret Window

Secret WindowPsychologická válka mezi schizofrenickým spisovatelem a... kým vlastně? Zpočátku se to bude zdát poměrně jasné, pravda však vychází odněkud jinud. Jak už to u psychothrillerů bývá.

Cast Away

Cast AwayTak trochu robinsonovská pohádka o člověku žijícím svůj uspěchaný život ve stresu, bez trochy času na svou rodinu. Své priority přehodnotí teprve poté, až ztroskotá na pustém ostrově. Když je zachráněn, zjistí, že jeho rodina je minulostí.

Fany

FanyJeden z mála českých filmů (nepočítaje skvělé české komedie), který mne zaujal. Smutný příběh mentálně zaostalé ženy, jejíž jediným štěstím jsou zatoulaní psi a televizní reklamy.

Shaolin Soccer

Shaolin SoccerJaponci jsou zvláštní. Pokud tuhle komedii mysleli vážně, asi jsem ji nepochopil. Po rozvláčném začátku se děj změní v hromadu počítačových efektů a určitě se dobře pobavíte. Nejlépe v původním japonském originálu s českými titulky.

České komedie

Předpokládám, že české perly neminuly nikoho, tak snad jen namátkou Cesta z města, Samotáři, Slunce seno..., Vesničko má středisková, Kolja, Knoflíkáři, Dobrý voják Švejk, Tankový prapor, Černí baroni... Ale ty snad nestojí za zmínku, zná je každý.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuMichal Škrabálek, 2. leden 2007, zobrazeno 86996x, dnes 8x
Hodnocení2.8 (5)

Články > Filmové tipy > Související

BabelBabel
Nečekaně chytlavé drama od autorů filmu 21 gramů. Čtyři zdánlivě nesouvisejcí příběhy obyčejných lidí se postupně...
Station Agent (Přednosta)Station Agent (Přednosta)
Dokonalá náplast na blbou náladu. Pokud vybíráte, jaký film zvolit na uplakaný večer, pusťte si Přednostu. Station...
Phone Booth (Telefonní budka)Phone Booth (Telefonní budka)
Málokterý film mne přibil k židli tak, jako Telefonní budka. Toto na první pohled adrenalinové drama, psychologická...
Beautiful Mind (Čistá mysl)Beautiful Mind (Čistá mysl)
Silný příběh Beautiful Mind založený na skutečném životu nositele nobelovy ceny za ekonomii, Johna Forbese Nashe....
Sling Blade (Smrtící bumerang)Sling Blade (Smrtící bumerang)
Lidský, citlivý, smutný a uvěřitelný příběh o mentálně zaostalém vrahovi jistě nezaujme každého. Pokud vám však...
K-PAX (Svět podle Prota)K-PAX (Svět podle Prota)
Pokud vám nejsou cizí žánry drama, sci-fi či fantasy, doporučuji ke shlédnutí nepříliš známý, ale překvapivě skvělý...

edit Přidat komentář

Komentáře (14)

#14
Dagmar Lagerlof
0
7. červen 2016, daggi (at) seznam.cz
Trikrat jsem fim vypla hned na zacatku,ale opravdu jsem nic jineho nemela a tak slava za komedii CERNA KOCKA,BILY KOCOUR.Jedna z nejlepsich co jsem videla.Dekuji za vase tipy,Daggi
#13
Irena Juchelková
0
29. září 2014, irena.juch (at) seznam.cz
Mám ráda Cate Blanchetovou,/její Královnu Alžbětu a Zlatý věk/.Najdeš na Googlu její další filmy.Také Edwarda Nortona,např.Barevný závoj/jde o lékaře,který se svou ženou odjíždí do Číny léčit choleru/.
#12
MOMON
0
25. říjen 2007
Film Sling Blade patří k mým velmi oblíbeným snímkům. Zcela jistě patří do skupiny snímků , které nenechají diváka chladným , donutí ho se zamyslet a přinejmenším ho vezmou za srdce.Je to další důkaz toho ,že i za málo peněz může být hodně muziky. Všem mohu doporučit i další skvělé filmy se skvělým obsazením jako Naked man (Muž bez kůže ) nebo Ghost dog - Cesta samuraje.
#11
mišule
0
6. duben 2007
Ahojky,většinu z filmů jsem viděla a které ne,určitě si je seženu.Mám také ráda takový styl filmů.Mě oslovily třeba Constantin,Nezvratný osud 1+2,Blade 1-ostatní díly taky nebyly špatné,ale 1 byla nejlepší,Underworld 1+2 a z českých-Zapomenuté světlo,Krev zmizelého,Hrubeš a Mareš kamarádi do deště,a samozřejmě naše komedie nemají chybu.Zatím čauky Mišule
#10
fkho
0
16. březen 2007, fekiacj (at) centrum.cz
Z tychto filmov som videl minimum (dozeniem ) ale musim uznat ze Danny the dog bol uplne skvely filmik + ten soundtrack od Massive Attack...luxus... Ale ako uz ludia spominali, za zmienku stoji trebars aj Butterfly Effect a samozrejme kult ako Forest Gump. Mozno by tiez nezaskodilo aj trochu undergroundu... trebars spominany Lynch (videl som napriklad Lost Highway a Twin Peaks a este 10minut po prejdeny titulkov som cumel ze vo co gou?...fakt odporucam a zaujimali by ma dalsie filmy z jeho produkcie) ... Pre uchylakov by som odporucil aj skvelu komediu Waiting. Pre ostatnych klasicku Noc v Roxbury a z ceskej strany Kouř a genialnu sadu rozpravok od Wericha Fimfarum. PS KingKonga som az do spominaneho vyborne spracovaneho zapasu nevydrzal pozerat ). Skoda tych penazi na techniku ked z toho vznikol taky odvar... více
#9
anonymní
-1
16. březen 2007
máš to tu pěkný...
#8
jgv
0
20. únor 2007
Pokud vynecham ceske filmy, tak par hezkych komedii: Blazniva hra s kralikm Rogerem - hrany a kresleny film zaroven - technicka spicka. Dej ze 30. let v Americe, reseni vrazdy p. Acmyho (ten, co vyrabi vsechny ty rachejtle atd. pro kresleny filmy) - jinak orig. nazev Who Framed Roger Rabbit? (aspon doufam ze jsem to nasel spravne) AirAmerica - skvela... komedie, perfektni hudba. Obdobi valky ve Vietnamu, ale dej je v Laosu. O pilotech transportnich letadel, ktera prevazi cokoliv, kamkoliv a kdykoliv Trochu vazny film: Leon - tezko ho popsat - spis si precti nejakou recenzi více
#7
Oldboy
-1
14. únor 2007
Pardon, ale tohle není seznam zajímavých filmů, ale seznam stupidních hollywoodských slátanin! kde je modrý samet od lynche? kde je full metal jacket, barry lyndon, vesmírná odysea nebo mechanický pomeranč od kubricka? deliverance, excalibur od Boormana? svatý grál, smysl života od Terryho Gilliama? a mnoho a mnoho dalších kdepak, tohle je jen výčet paskvilů,... které je nutno vidět - pokud jste po lobotomii nedávno jsem též viděl "The Man Who Wasnt There" od Joeal Coana, brilantní dílko a pokud se chce někdo bát, pak samozřejmě "The Shining" od St. Kubricka více
Odpověď: Ad "výčet paskvilů" - každému se líbí něco jiného, pro mne je zase hollywodský paskvil třeba Pán prstenů a také lidi říkají, že jsem proto blbec.

#6
shelby
+1
2. únor 2007
6 zmysel je uzasny film,strasne sa mi paci a to mam 14rokov. Dobre su aj Forest Gump a Posli to dalej...su uzasne pozrite si ich
#5
Michal K.
+1
29. leden 2007
Doporučuji Karlík a továrna na čokoládu. Prý je staré a nové zpracování. Viděl jsem to nové. Naprosto mě to dostalo. Je to skloubené psycho s pohádkou.
Další komentáře
CalmCube2 CMS
RSSGoogle PlusYouTubeVytisknout stránkuGoogle Play Music· Mapa stránek· Mobilní verze · © 1998 - 2018 Michal Škrabálek